14. prosince 2011

Nízko-sacharidová dieta

Tato kapitola mě v knize Čtyřhodinové tělo zaujala na první pohled. Tim Ferriss ji uvádí podtitulem: "Jak se zbavit 9kg za 30 dnů bez cvičení".
Pravidla:
  1. Vyhýbejte se bílým sacharidům.
  2. Jezte stále dokola pár stejných jídel.
  3. Nepijte kalorie
  4. Nejezte ovoce.
  5. Jeden den v týdnu si dejte pohov a nacpěte se.

Pyramida

Doporučené potraviny:
  • bílkoviny: vaječné bílky (Šmakoun), kuřecí prsa nebo stehna, ryby, přírodní hovězí (krmené trávou)
  • luštěniny: čočka, černé fazole.
  • zelenina: špenát, zleninové směsi (brokolice, květák), kyselé zelí.
Doporučený denní režim (dle mě):
  1. v 6:00 snídaně.
  2. v 9:00 svačina.
  3. v 12:00 oběd.
  4. v 15:00 svačina.
  5. v 18:00 večeře.
  6. v 21:00 sklenice červeného vína a sledování TV nebo četba před spaním.
zdroj: Ferris, T. Čtyřhodinové tělo. Melvil Publishing, 2011. 600 s. ISBN: 978-80-87270-11-0.

4. prosince 2011

Doutníky, hamburgery a zabíjení Božství

Dnes to bude trochu ze široka, abych se dostal k podstatě příspěvku. Použiji k tomu úryvek z knížky Svět bez hranic od Joe Vitale.

Joe Vitale a  Dr. Hew LenDr. Hew Len (na fotce vpravo): "Jídlo není nebezpečné. Nebezpečné je to, co si o něm myslíš." (vlevo Joe Vitale autor knihy Svět bez hranic)
Jednoho dne si chtěl Dr. Hew Len dát něco k jídlu. Byl pondělní večer. Byli jsme v malém městečku, kde jsou všichni o víkendu v zaměstnaní službami pro turisty a v pondělí mívají často zavřeno, aby si odpočinuli a nabrali síly. Otevřeno měli na jediném, mě známém místě, v kiosku s hamburgery, který se jmenoval Burger Barn. Nechtěl jsem se o tomto podniku ani zmínit, neboť jsem si myslel, že Dr. Hew Len nebude mít chuť na nezdravé jídlo. Navíc jsem se při svém novém životním stylu a nových stravovacích návycích neodvážil ani přiblížit někam, kde se podává rychlé občerstvení. Nicméně jsem mu o tom řekl.
"Hamburger, to zní výtečně!" řekl Dr. Hew Len s nadšením.
"Jsi si jistý?" zeptal jsem se.
"Ano, jistě! Miluji dobrý hamburger."
Odjeli jsme tam. Zaparkovali jsme před podnikem, vešli dovnitř a posadili se. Příliš zdravých jídel na menu nenabízeli.
"Dám si dvojitou porci masa, dvojitý cheese bruger v bílé žemli," poručil si Dr. Hew Len.
Byl jsem v šoku. Myslel jsem, že takové jídlo může přivodit infarkt. Maso? Sýr? A bílá žemle? Nemohl jsem tomu věřit. Také jsem nemohl uvěřit tomu, že jsem si objednal totéž. řekl jsem si, že pokud je to dobré pro šamana, mělo by to být dobré i pro mě.
"Nevadí ti sýr, maso a chléb?" zeptal jsem se ho.
"Ani v nejmenším," řekl. "Každé ráno snídám kořeněný párek. Ten Miluji."
"Opravdu?"
"Jídlo není nebezpečné," vysvětloval. "Nebezpečné je to, co si o něm myslíš."
Takovou poznámku jsem už předtím slyšel, ale nikdy jsem jí nevěřil. Myslel jsem si, že hmota má větší moc než myšlenka. Možná jsem se mýlil.

Dál Dr. Hew Len Joeovi vysvětloval jak se před jídlem čistí, ale to už je vyšší dívčí. Když jsem tuto kapitolu v knize četl, uvědomil jsem si, že se chovám stejně jako Joe. Když jsem byl malý, tak jsem vyrůstal na chlebu se sádlem a cibulí, který byl pořádně osolený. Dnes by pomalu jeden volal sociálku, kdyby tím někdo krmil dítě. Je fakt, že tedy to byl poctivý chleba, jehož kůrka křupala a božsky voněl. Taky to sádlo bylo z nějaké zabijačky od příbuzných a ne nějaký euro-shit z nějakého hypermarketu za akční cenu.

Sympatické mi přijde, že Dr. Hew Len Joeovi vysvětlil, jak pomocí doutníků medituje a očisťuje se, vlastně podobným způsobem jako američtí Indiání při kouření dýmky. Nemusí se tedy vůbec cítit provinile. Když jsem poslouchal jeden seminář, na kterém mluvil Dr. Hew Len, tak jsem se dověděl, že i zmrzlina může sloužit jako taková dýmka. Tím, že ji jíme zbavujeme se špatných vzpomínek a dostáváme do nulového stavu klidu a míru.

zdroj: Vitale, J., Hew Len, I. Svět bez hranic: tajná havajská technika na vytvoření hojnosti, zdraví, míru ... Nakladatelství Čintámání, Havlíčkův Brod: 2011. ISBN 978-80-254-0813-1.

20. listopadu 2011

Pocit prozření

Asi poprvé jsem si pocit prozření uvědomil u angličtiny, když jsem přestal přemýšlet o tom, co a jak řeknu, prostě jsem mluvil. Tyto chvíle jsem pak prožil ještě několikrát a vždy byly fantastické.

Matrix, USA, 1999Asi nejvíc cool moment, kdy někomu něco docvakne. Neo už ví, chápe a rozumí ... He's the one. [Matrix, USA, 1999]

Celý proces začíná pocitem beznaděje a nepochopení. Úplné návaly zoufalství jsem třeba zažíval při svém prvním setkání s účetnictvím. Bylo to při mém studiu managementu. Na gymplu jsem o účetnictví ani nezavadil, a tak to byla pro mě španělská vesnice. Chvílemi jsem si říkal, že se vrhnu raději na háčkování než na tady toto. Ale chtěl jsem, našel jsem si pomoc. Mimochodem Katce jsem vděčný za ten týden nalévárny dodnes, dostal jsem pevné základy. I když z principu odmítám účtovat směnky, protože se můj mozek fyzický brání pochopit, kdo je kdo v tom perverzním stavu přeprodejů a postoupeni. Ten pocit prozření u finančního účetnictví však nastal až u zkoušky, nějak se to vše samo propojilo a bylo to dokonale jasné, jakoby i nic samozřejmějšího ani nemohlo být.

"Zmatek je ten nádherný stav předtím, než je všechno jasné."
--Joe Vitale

Když jsem při dobývání něčeho nového opravdu dole, tak si vybavím svou konzultaci u prof. Niederleho pro neúspěšné zkoušce z Teorie množin. Tehdy pan profesor s eleganci moudrého strýčka pravil: "někteří studenti, potřebují opravný termín, jiný si to musí nechat v hlavě uležet a zkusit to za rok znovu". Tu zkoušku z Teorie množin jsem nakonec s grácií udělal za ten rok. Na druhou stranu u Sémantik programovacích jazyků Vyčíslitelnosti jsem zjistil, že teoretická informatika, asi nebude mým životním posláním, hřebíčkem mého studia na informatice, pak byla ještě Kombinatorika a teorie grafů. Smířil jsem se i s tím, že nebudu geniální matematik a důkazy nejsou nic pro mě.

Pocit prozření však nemám spojen pouze se studiem, zažil jsem jej i u sportu. Od malička mi běhání nešlo. Když jsme při veslařských tréninzích měli běhat, spíše se pracovalo s ostatními na tom, jak napálit trenéra a běhání ulít. Jednou však, shodou náhod, mě v práci vytáhl Petr s Karlem na rozlučkový běh, když Petr odcházel z firmy. Kluci chodili po pracovní době běhat do lesa za firmou a já to tehdy opravdu potřeboval. Asi po 1500 m jsem byl na odpis, nemohl jsem popadnout dech. Ale díky tomu dni jsem se vrátil ke sportování, už nevím, jak dlouhá doba uběhla. Běžím po asfaltu z Jehnic do Lelekovic. Je noc, asi jaro nebo podzim. Najednou mě z běhu začaly zaplavovat endorfiny. V pohodě jsem dýchal. Mohl jsem zrychlit a bylo to ještě lepší. Na tento zážitek také nikdy nezapomenu.

Už se těším, co bude dalšího. Bohužel to nejde jen tak, často se to musí ze začátku pěkně oddřít.

25. září 2011

3 základní pravilda změny

  1. Musíš být k sobě upřímný a myslet to se změnou vážně.
  2. Musíš v sobě probudit nadšení pro změnu.
  3. Musíš být otevřen novým cestám a být kreativní při hledání nových vzorců chování.
ChameleonZměna se sestává ze čtyř částí: sebepoznání, analýza současného stavu, namotivování se a vlastní změny.

Základem je, že volbou a ne štěstím vytváříš svou budoucnost. Rozhodnutí, která uděláme dnes, určí tvoji budoucnost.

Když víme co nechceme, pomůže nám to najít to, co skutečně chceme.

zdroj: MILTER, L. Habit Busting: A 21-Day Program to Break Any Habit. The Internet Marketing Center, 2005.

22. září 2011

Modern Family

Když jsem si přečtl, že komediální seriál Modern Family (Taková moderní rodinka) získal na letošních Emmy 5 cen, tak jsem to musel okamžitě vidět. Zatím byly odvysílány dvě série a včera začala série třetí. Seriál vysílá i HBO, takže je dostupný ke stažení s českým dabingem. Dabing je celkem slušný, Ed O'Neill je například dabovaný Pavlem Zedníčkem jako v Ženatých se závazky (Married with Children), kde hrál Ala Bundu.

zleva: Jay, Gloria a Manny - Claire, Phil, Luke, Alex, Haley - Mitchell, Cameron a Lily

Teď už k vlastnímu seriálu, když jsem projížděl net, tak zas moc toho o tomto skvělém seriálu není u nás napsané a když už něco, tak je to přeložené tiskové prohlášení. Hlavou rodiny je Jay Pritchett (Ed O'Neill), který má dospělého syna Mitchella a dceru Claire. Na stará kolena si však pořídí energickou ženu z Kolumbie Glorii s přemoudřelým synem Mannym. Clair má s manželem Philem dvě dcery - vyfintěnou Haley s intelektuálkou Alex - a nejmladšího syna Luka, který je totálně out, a natolik se podobá chováním svému otci, že to Clair začíná děsit. Právě Lukovy scénky a hlášky dovedou dohnat až k slzám. Na druhou stranu Mitchell je homosexuál a se svým partnerem Cameronem má adoptovanou dcerku s Vietnamu, která se jmenuje Lily.

Typem a humorem mi seriál připomíná seriál z 90. let Krok za krokem (Step by Step). Mojí nejoblíbenější postavou je rozhodně Claire (Julie Bowen), která se snaží držet svou rodinu pohromadě, jelikož její manžel jí často příliš velkou oporou není. Seriál svěžím způsobem prožívá běžné rodinné situace, stačí k tomu skvělý scénář a situační humor, není potřeba žádné velké výpravy nebo vizuálních efektů. Milým zpestřením jsou známí herci v malých roličkách, kteří se v seriálu mihnou.

Seriál se nedá srovnávat s Teorií velkého třesku (The Big Bang Theory), ale líbí se mí víc než Jak jsem poznal vaší matku (How I Met Your Mother). Každopádně, zatím co jsem napsal tento příspěvek, mám staženy první dva díly třetí série, jdu se dívat.

Odkazy:

14. září 2011

Versandkosten und Versandübersicht

Um einen schnellen und reibungslosen Versand Ihrer Bestellungen zu gewährleisten, haben wir zuverlässige Partner, mit denen wir eng zusammenarbeiten: den Konzern Deutsche Post DHL mit DHL, dem Express- und Logistikdienstleister im Konzern, die Hermes Logistik Gruppe und UPS.

Die Ware verlässt an sechs Tagen in der Woche unser Lager, sonntags wird nicht ausgeliefert. [die Quelle - Amazon.de]

Versandkosten Ausland
das Bestimmungsland / die Bestimmungsländer ... země určení
die Versanddauer / die Versanddaueren ... dodací doba
Pro Lieferung / die Lieferung / die Lieferungen ... za dodání
Übrige europäische Länder (EU) - Standardversand

13. září 2011

das Geheimnis

Pretty Little Liars - Inhalt: Verfilmung der Romanserie von Sara Shepard. Vor einem Jahr verschwand Alison, die Anführerin einer Mädchenclique. Nun bekommen die übrigen Mädchen der Clique geheimnisvolle Nachrichten von einer gewissen A. Woher kennt A. ihre intimsten Geheimnisse? Steckt Alison dahinter? [die Quelle - Filmstarts.de]

der Inhalt / die Inhaltes ... obsah
das Geheimnis / die Geheimnisse ... tajemství
bekommen ... dostat
verschwinden ... zmizet
übrigen ... zbylý

11. září 2011

Wer schreibt uns?

Ich heiße Jan Martinec. Ich komme aus Tschechien. Ich wohne in Brno. Ich bin zweiunddreißig Jahre alt. Ich arbeite als Direktor und studiere Geschäftsführung. Meine Hobbys sind Sport, Film und Nintendo.

Pretty Little Liars

Tak tento seriál je asi první, na který mě upozornila moje matka a ne já ji. Tedy prapůvodce byla švagrová, kdyby to náhodou četla. Děj je podobný filmu I Know What You Did Last Summer (Tajemství loňského léta). Někdo zmizí a čtyřem kamarádkám na střední škole rok poté začne někdo komplikovat život. Ten někdo si říká "A", má dokonalé informace a umí si každého vtipně vychutnat.

Pretty Little Liarszleva: Spencer, Hannah, Aria, Emily

Hlavní protagonistky jsou navybírány perfektně. Mozkem týmu je Spencer Hastings (Troian Bellisario), je urputivě zvědavá, chytrá a hraje pozemní hokej. Hodně mě baví, jak řeší situace, když se chce něco dozvědět, tak jdou elementární lidské zábrany stranou. Svaly týmu zajišťuje Emily Fields (Shay Mitchell), závodně plave a řeší svou sexuální orientaci. Přes umění a románky s nesprávnými muži je tu Aria Montgomery (Lucy Hale). Nakonec je tu "Barbie" Hanna Marin (Ashley Benson), která se zajímá o módu, má nenechavé prsty a noční můry z nadváhy. Holky tvoří dohromady skvělou sestavu a taky pokrývají všechny základní typy jakými mohou teenageři být.

Seriál se odehrává v městečku Rosewood. Je to spletitá hra s osobními tajemstvími a hranicemi, co je ochoten jeden udělat, aby se něco neprozradilo. Zatím běží druhá série a seriál, i když je pořád o tom samém, neustále něčím překvapí a holky zažívají stále nové situace, při kterých se dozvídáme o kostlivcích v Rosewoodu stále více.

Seriál stojí za to vidět, vřele doporučuji.

Více o seriálu:

7. září 2011

Wareneingang

Wir machen ganztags einen Wareneingang.

Zahlung erfolgt per Überweisung innerhalb von 14 Tagen nach Wareneingang.

Sofort fällig nach Wareneingang.

erfolgen ... uskutečnit se, následovat
fällig ... splatný
innerhalb ... během
sofort ... okamžitě
die Überweisung / die Überweisungen ... bezhotovostní platba
der Wareneingang / die Wareneingänge ... příjem zboží
die Zahlung / die Zahlungen ... platba

6. září 2011

beginnen

Ich beginne mit dem Wirtschaftdeutsch. Ich will eine Prüfung ablegen.

die Aktiengesellschaft / die Aktiengesellschaften ... akciová společnost
anführen ... vést
der Arbeitnehmer / die Arbeitnehmers ... zaměstnanec
bewerten ... hodnotit
eislaufen (läuft eis) ... bruslit na ledě
die Firma / die Firmen ... firma
das Gewicht / die Gewichte ... hmotnost
der Inliner / die Inliners ... kolečková brusle
je nachdem ... záleží na tom
kontrollieren ... kontrolovat
der Knoblauch / die Knoblauchs ... česnek
der Kühlschrank / die Kühlschränke ... lednička
das Lager / die Läger ... sklad
laufen ... bruslit
der Schlittschuh / die Schlittschuhe ... brusle
die Tochtergesellschaft / die Tochtergesellschaften ... dceřiná společnost
der Wettkampf / die Wettkämpfe ... závod
die Zwiebel / die Zwiebeln ... cibule

das Angenehme mit dem Nützlichen verbinden ... spojit příjemné s užitečným

31. srpna 2011

První týden práce ve stoje

Už více než týden pracuji ve stoje a je čas se podělit o své zkušenosti. O svém experimentu jsem psal už 18. srpna ve článku Práce ve stoje.

Já v bojové uniformě a můj polohovatelný stůl Fredrik v práci.
Já v bojové uniformě a můj polohovatelný stůl Fredrik v práci.

První postřeh je, že napoprvé stůl nenastavíte správně. Celkově jsem měnil výšku pozic 3x. Teď mám pracovní desku 106 cm vysoko. Když píši tak se zápěstí nedotýká stolu, připadá mi to jako hra na klavír. Na klavír jsem nikdy však nehrál.

Největší problém jsou chodidla, nohy začnou po 2-3h pobolívat, nejdéle jsem zatím vydržel vkuse ve stoje pracovat od 8h do 14h, s pauzou 30min na oběd v sedě. Hodně pomáhá hudba a pohyb. Objednal jsem si vzduchový stepper a jsem zvědav jak pomůže. Roli taky hraje určitě váha, momentálně mám 115 kg a uvidíme, co udělá dalších 5kg, které sundám do konce září.

Hypotéza, že práce ve stoje zvyšuje kreativitu, se rozhodně potvrzuje, zvládnu toho za den více. V momentu, kdy si sednu, tak se věnuji čtení nebo korekci materiálů, které jsem předtím udělal ve stoje.

25. srpna 2011

Otázky - koučovací styl vedení zaměstnanců

Během srpna jsem se zúčastnil semináře Koučování jako moderní způsob vedení lidí, který pořádalo Národní centrum regionů. Mimo jiné mě, jako začínajícího kouče, zaujaly otázky na porady se zaměstnanci:
  • Co šlo dobře a proč?
  • Co je dobře a proč?
  • Co bychom udělali teď jinak?
  • Co bychom udělali stejně?
  • Co bylo nečekaně dobře a proč?
  • Co bylo nečekaně špatně a proč?
  • Existují nové předpoklady nebo pravidla, která mohou nebo mají být zapracována?
  • Proč jsme předvídali, co se stalo?
  • Proč jsme nepředvídali, co se stalo?
poradaPři poradě se často setkáme s nabalováním problémů, kdy jeden základní problém na sebe nabalí mnoho dalších, které jej překryjí. Vedoucí by měl správnými otázkami získat informace, aby tento prvotní problém odhalil a pozornost se pak soustředila přímo na něj.

Ve zkratce je koučovací styl vedení zaměstnanců založen na otázkách, sledování, poslouchání a vnímaní zaměstnanců i širšího okolí.

    19. srpna 2011

    Trápí se ženy jinak než muži?

    Ženy jsem vždy rád studoval jako podivný živočišný podruh, který něco jiného říká a něco jiného dělá, vlastně se chová iracionálně z mého pohledu muže lovce. Přeci, když na partnera celý den v práci nadávám, tak pak, jakmile se sním na parkovišti uvidím, nebudu dělat: "ťuťu, ňuňu, jak ses měl celý den miláčku ..." ?!

    Časem jsem však vypozoroval jistá pravidla v tomto matoucím chování a dokonce systém. Ženy někdy říkají věci jen, aby je řekly, ale vlastně je myslí, jako by je vůbec neřekly. Jak je patrné, tak závěry z behaviorální psychologie nejsou moje parketa, a proto zkusím přeložit pár postřehů a tipů z webu Outsmart Your Brain (česky, Přechytračte svůj mozek).

    Zeny a muziVíte po čem ženy touží a co je skutečně trápí?

    Dr. Reynolds se krásně věnuje tomu, co často slyší ženy od mužů: "Moc se tím trápíš." Když se trápí ženy, mají tendenci používat obě mozkové hemisféry. Oproti tomu muži se trápí pouze v levé hemisféře - analytické části mozku. Proto ženy vyjadřují své trápení odlišně od mužů:
    1. Ženy mají tendenci věci rozebírat s velkou dávkou emocí.
    2. Muži se raději soustředí na "Co bych měl dělat?" než na "Co cítím?".
    Pravda tedy je, že ženy se netrápí více než muži, ale pouze své trápení více prožívají. Ženy potřebují o svých pocitech mluvit se svým okolím, a to okolí je musí vyslechnout. Muži se naopak snaží skrývat své pocity, protože jsou pro ně projevem slabosti. Na rozdíl od žen, muži projevují svou úzkost vůči druhým raději v podobě podrážděnosti nebo zloby, než by přiznali trápení, která je tíží.

    Trápení je vlastně způsob, jak mozek na něco upozorňuje. Bez tohoto upozorněni bychom mohli dělat a říkat věci, které by zraňovaly lidi kolem nás. Nicméně, mozek pracuje jen na základě minulých zkušeností uložených v paměti a ne dle skutečností reflektující věci budoucí, proto nemusí mít vždy "pravdu". Každopádně vždy se vyplatí svá trápení vyslechnout, čím dříve to uděláme, tím dříve zjistíme, jestli vůbec stojí za to, se jimi trápit.

    Tipy:
    1. Zjistěte, co vám chce skutečně váš mozek říci. Nejlepší je vést rozhovor sám se sebou a najít skutečné jádro problému.
    2. Předpokládejte, že se stalo nejhorší. Trápení je založeno na strachu z neznámého. Když budeme vědět, co se může stát, obvykle najdeme způsob jak situaci ustát nebo dokonce z ní něco vytěžit. Ne vždy to nejhorší je tak zlé, jak to na první pohled vypadá.
    3. Zvažte možnosti následků. Vyhodnoťte si možné výsledky, závěry reálných scénářů. Soustřeďte se na to, jak se budete cítit na konci.
    4. Přiznejte si, že jste jen člověk. Každý se svým způsobem někdy trápí. Uvolněte se. Naučte se sami se sebou mluvit, místo bičování se za chyby z minulosti. Poučte se a jděte dál. Věřte, že se to vždy vyřeší a ono se to pak skutečně vyřeší.

    Otázky:
    • Co mi může ublížit?
    • Je to pravda?
    • Jaké jsou skutečné následky, když to zkusím?
    • Když tam zavolám, půjdu si říci o přidání peněz, promluvím si s ním, postavím se na jeviště, co nejhorší se může stát?
    • Jaká je pravděpodobnost, že se to opravdu stane?
    • Jaká možnost má nejvyšší pravděpodobnost úspěchu?
    • Je opravdu ta situace nebo člověk, které váš trápí to, co si zasloužíte nebo potřebujete?
    • Když ano, co se stane potom?
    • Když je pravděpodobné, že o něco přijdu, je ta pravděpodobnost vyšší než pravděpodobnost, že něco získám?
    • Co by měl být další krok, který udělám?
    • Pokud je malé riziko, že se něco stane, mohu si dovolit to pustit z hlavy posunout se dál?

    zdroj: Reynolds, M. Do Men and Women Worry Differently? Outsmart Your Brain. [online], citace 25.12.2007.

    18. srpna 2011

    Práce ve stoje

    Pokud vás živí práce v kanceláři u PC, tak sedíte celý den na židli a snažíte se tvořit nějaké hodnoty. Jsem na tom podobně. Nedávno jsem se však dostal k blogu, který popisoval experiment se stáním u PC. A začal ve mě hlodat červíček pochybnosti. Už na dovolené v hotelu jsem to zkoušel s notebookem ve stoje, čistě z praktických důvodů nedostatku vhodného nábytku. A něco na tom skutečně bude, proto jsem se rozhodl změnit svou kancelář a udělat pracoviště ve stoje.
    Ikea FredrikAsi nejlepším nastavitelným systémem pro pracovním stanoviště je IKEA Fredrik (cena do 3tis. Kč).

    Proč při práci stát:
    1. Mnohé lékařské studie dokládají, že sedává zaměstnání zvyšují úmrtnost. Lidé, kteří většinu dne u práce sedí, si zvyšují pravděpodobnost infarktu o 54%.
    2. Sezení zastavuje v oběhu tuk absorbující enzym lipázu. Jiná studia prokázala, že při stání se tuky díky lipáze odbourávají rychleji.
    3. Nadmíra stání může mít taky jistá rizika, ale jak píše Barr ves svém článku: "všeho moc škodí vždy".
    Výšku pracovní plochy se doporučuje stanovit tak, aby při psaní na klávesnici byly ruce v pravém úhlu 90°.

    Zpočátku může být stání nepohodlné, proto je potřeba začínat opatrně po pár hodinách, ale už týden by měl stačit, abyste vydrželi 8h pracovat ve stoje.

    Barrovy výsledky s experimentem:
    1. Získal při práci více energie.
    2. Za tři týdny zhubl 1,5 kg. Normální člověk zhubne 60 kcal za hodinu, když stojí oproti sezení. Za 8h je to jedna 100g čokoláda.
    3. Větší radost z práce u PC oproti dřívějšku.
    4. Stání zvyšuje soustředění se na práci a uvolňuje vaši kreativitu.
    5. Byl unavenější a nohy bolely, ale pak to sednutí stálo za to.
    V pátek zkusím experiment v práci také vyzkoušet.

    zdroj: Barr, C. My Standing Desk Experiment. ZenHabits. [online], citace 18.8. 2011.

    17. srpna 2011

    Gymnastický balón

    Asi před třemi lety mi odpadla jedna židle, a tak jsem si koupil raději nafukovací balón na sezení. Stejně, když jsem pořád doma ležel v posteli, aktivní sezení jsem potřeboval. Od té doby mám už druhý balón. Z toho prvního jsem elegantně spadl do kotoulu vzad, když praskl.

    Celý den v práci sedím a když přijdu domů  švihnu sebou do postele a hodím notebook vedle sebe. To je však po čase krajně nepohodlné a už nevím jak si k tomu lehnout. Tak jsem brouzdal po netu a objevil zmínku, že při práci s počítačem, je vhodné občas sedět na gymnastickém balónu, vlastně na něm sedím i teď, když píšu, tento příspěvek. V jednom článku jsem objevil co dál s balónem dělat, raději si to dám sem, co kdyby to zas zmizelo. Další alternativa je u práce stát, ale o tom snad někdy jindy.

    Při správném sedu na míči musíme mít nohy od sebe alespoň 75°, aby se nám dobře sedělo a měli jsme pocit dobré stability. Chodidla se celou plochou opírají o zem. Úhel mezi tělem a stehnem nesmí být menší než pravý úhel. Mezi stehnem a holení musí být také tupý úhel. Tělo i hlavu držíme vzpřímeně, ramena tlačíme mírně dozadu a dolů, ruce volně podél těla nebo na stehnech.
    cviceni na mici
    1. V sedu na míči se rozhopsáme. 1A. V rytmu hopsání střídavě přitahujeme obě kolena co nejvýše k hrudníku. Zadeček přitom pořádně zaboříme do míče, záda mírně ohneme ke kolenu. 1B. V rytmu hopsání střídavě vykopáváme jednu a druhou nohu do vzduchu, rukama se dotkneme kolena, zdatnější tlesknou rukama pod kolenem.

    cviceni na mici
    2. V klidu sedíme na míči, ruce v tříslech, abychom vnímali pohyby pánve, a pomalu soustředěně vychylujeme pánev střídavě vpravo a vlevo. Míč by se měl pod námi mírně valit. Poté zatneme hýžďové svaly a podsadíme pánev dopředu a pak vysadíme zadeček dozadu. Při třetí variantě valíme míč pod sebou dokola, střídavě na obě strany.
    cviceni na mici
    3. V sedu na míči se rozhopsáme. Ruce zvedneme nad hlavu a do rytmu střídavě vytahujeme vysoko levou a pravou ruku.
    cviceni na mici
    4. V sedu na míči se rozhopsáme. Ruce složíme na ramena a do rytmu je vytahujeme vysoko nad hlavu.
    cviceni na mici
    5. V sedu na míči se rozhopsáme a do rytmu začneme pochodovat. Pracují nejen nohy, ale i paže. V tomto pochodu uděláme několik malých krůčků dopředu. Zadeček se nám na míči přesídlí více dopředu a my musíme více zatlačit do míče. Když cítíme napětí ve stehenních svalech, zase se pomalu pochodem vracíme dozadu.
    cviceni na mici,
    6. V klidu sedíme na míči, rukama si jej po obou stranách přidržujeme. Drobnými kroky přesuneme těžiště do přední části míče a pomalu na míč naleháváme bedry. V této fázi je velmi důležité hodně tlačit do míče, jinak nám ujede. Takto se pomalu sesuneme až do dřepu. Ideální je, když dosedneme zadečkem až na zem a zády stále silně tlačíme do míče. Nelze provádět na kluzké podlaze (koberec), kde by nám ujížděly nohy i míč.
    cviceni na mici
    7. V sedu na míči se rozhopsáme a do rytmu střídavě unožujeme levou nohu a zároveň upažíme do protisměru za pravou rukou. Vrátíme se zpět a opakujeme křížem na druhou stranu.
    cviceni na mici
    8. Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen i lýtek. 8A. Zatneme břicho a svaly dna pánevního a pánev nadzvedneme nad podložku. Pomalu obratel po obratli vracíme na podložku. 8B. Zůstaneme v pozici se zvednutou pánví a snažíme se střídavě každou nohu nadzvednout o pár centimetrů nad míč. Opačnou nohu silně zapřeme do vrcholu míče. Tento cvik je nejen velmi náročný na břišní svaly, ale zároveň i na stabilitu.

    cviceni na mici
    9.
    Ze dřepu (cvik č. 6) pomalu zády naleháváme na míč. Pracují stehna, ale nesmíme zapomenout silně tlačit zády do míče. Chodidla jsou na místě a míč se nám pod zády valí tak daleko, až na něm celými zády ležíme. Ruce vzpažíme a celé tělo takto protáhneme. Dbáme na to, aby nám hlava nevisela moc nízko! Pomalu se vracíme zpět do dřepu a celé několikrát opakujeme. Uvolňujeme zejména napětí v zádech, protahujeme prsní svaly.
    cviceni na mici
    10. Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen a lýtek. Nohy jen velmi mírně vychylujeme do stran a masírujeme si takto křížovou kost. Vhodné jako relaxační poloha.
    cviceni na mici
    11.
    Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen a lýtek, ruce rozpažíme. Nohy na míči valíme doprava tak daleko, jak je nám svalové napětí příjemné a hlavu zároveň otáčíme doleva. Opakujeme křížem na druhou stranu.
    cviceni na mici
    12. Ve dřepu, míč mezi stehny, na míč nalehneme a převalíme se tak daleko, až se rukama dotkneme podložky. 12A. Mírně a uvolněně se kolíbáme na míči dopředu a dozadu. Uvolňujeme napětí v zádech. 12B. Ruce i nohy se dotýkají podložky, ale silou je protáhneme dopředu a dozadu.
    cviceni na mici
    13.
    Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Provádíme kliky, přičemž obtížnost regulujeme tím, jak daleko máme nohy opřené o míč. Nejjednodušší varianta je o vrchol míče se opírat třísly, těžší je přeručkovat tak, aby byl míč pod stehny a nejobtížnější (i na stabilitu) je opřít si o vrchol míče holeně.
    cviceni na mici
    14.
    Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Pravou nohu ohneme v koleni a zvedáme ji směrem vzhůru. Poté nohy vyměníme. Dbáme, abychom se neprohýbali v bedrech! Posilujeme hýždě a stehenní svaly.
    cviceni na mici
    15. Nalehneme na míč tak, abychom se rukama i nohama dotýkali podložky. Ruce i nohy široce od sebe, abychom si zajistili stabilitu. Střídavě propneme do dálky pravou nohu a levou ruku. Opakujeme křížem na druhou stranu. Posilujeme svaly paží a zad.
    cviceni na mici
    16.
    Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Pomalu ručkujeme a míč pod sebou valíme tak daleko, dokud si udržíme stabilitu. Stejným způsobem se vracíme zpět.
    cviceni na mici
    17.
    Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Kolena zaboříme do míče a podvalíme si ho pod sebe tak, že zvedneme zadeček vysoko. Posilujeme svaly paží a stehen. Velmi náročný cvik!

    Zdroj: Varmužová, L., Cvičení na balónech II, III, Dama.cz, [cit. 1.3.2001, online II, online III]

    8. srpna 2011

    30. Martincův zákon: Srovnávání

    Jak srovnání posiluje strach [ANTHONY, 2011:51-52]

    Srovnávání je známkou nízké sebeúcty. Ten, kdo se srovnává s ostatními lidmi, žije v neustálém strachu. Bojí se těch, kteří jsou podle jeho názoru lepší než on. Věří, že jsou mu nadřazeni, a má pocit, že nikdy nemůže dosáhnout jejich úrovně. Bojí se i těch, kteří jsou pod ním, protože má pocit, že jsou mu v zádech. Pracuje-li ve velké firmě, pořád je ve střehu, aby viděl, kdo by ho mohl případně ohrozit. Čím více stoupá k výšinám, tím větší má strach, že zase spadne dolů.

    z filmu Slunce seno a par facekKonopníková: To víš, že jo... Pani inžinýrka to je něco! Auto má z Tuzexu! Peněz jako šlupek... Aspoň konečně budeme moct přistavět!

    Škopková: Si nemyšli! Když vy přistavíte, tak mi to poženem vo štok! Když vy břízolit, tak my kachlíčky. A když vy inžinýrku, tak my... to budete koukat!
    Je přesvědčen, že život se dá zvládat jen v případě, že ostatní porazí v jejich vlastní hře. Jeho hlavním zájmem je být "nahoře" nad tím, kdo je s ním v jeho imaginárním žebříčku, čímž jeho život ztrácí veškerou šťávu.
    zdroj: Anthony, R. Tajemství dokonalého sebevědomí. Beta, s.r.o., Praha: 2011. ISBN 978-80-7306-451-8.

    Potkal jsem mnoho lidí, kteří sami sebe posuzovali podle toho, co o nich řeknou druzí. Hnali se za tituly, za luxusním oblečením a auty. Když pak měl někdo něco lepšího než oni, tak byl podezřelý a nebezpečný. Nemohli spát a pořád jim vrtalo hlavou, jak toho mohl dosáhnout, byli nešťastní, i když měli více než mnozí jiní.

    „Tajemství spokojenosti nespočívá v tom, že usilujete o víc, ale že se naučíte vystačit s málem.“
    -- Sokratés

    7. srpna 2011

    29. Martincův zákon: Release

    Tak tento zákon popsat v češtině bude poněkud oříšek, jelikož mě nenapadá vhodný český ekvivalent k » release «. Když se řekne » release «, představím si týpka s raketometem, který z ramena odpálí raketu. Je to ohromná síla, která se vyřítí směrem k cíli. A podobně funguje technika » release «, která slouží k uvolnění mysli. Mysl si lze představit jako záchod, který se plní různými nepohodlnými představami a magické slůvko » release «, to vše spláchne do odpadu - z hlavy ven.

    Release - illustration photoJe celkem snadné vypustit věc, kterou držíte v ruce, ale daleko náročnější je vypustit emoce, myšlenky a cokoliv vás právě trápí ve vaší hlavě nebo srdci.

    Smyslem techniky » release « je zbavit se negativního a udělat tím místo pro pozitivní. Už se vám určitě stalo, že vaše myšlenky zabloudili k nějakému trapnému okamžiku a mozek se v tom začal rochnit, což nebylo vůbec příjemné a navíc vás to na ty okamžiky paralyzovalo. Ovšem to neplatí jen na duchovno, » release « lze použít i na fyzické předměty, která vás obklopují. Podívejte se kolem se, kolik věcí už nepotřebujete a mohly by udělat radost někomu jinému. » release « ~ darujte je nebo je prodejte, uděláte si místo na věci, které budou užitečnější.

    Tuto techniku lze použít na:
    • vztek,
    • myšlenky,
    • věci,
    • přesvědčení,
    • zvyky,
    • pocity a činy,
    • vztahy - to nejobtížnější na závěr.
    Používat » release « u vztahů je asi největší výzva. Zbavit se přátel, kteří na nás mají špatný vliv je tak těžké, jak silné je citové pouto nebo historie, která nás s nimi pojí. Pokud však máte pustit z hlavy někoho, koho milujete, tak potřebujete už velkou vůli. Proto je dobré trénovat na maličkostech a pak uvidíte, že i zdánlivě obtížné životní situace nebudou takový problém, jak se původně mohlo zdát.

    Stačí říci magické slůvko » release «, zhluboka vydechnout, přepnout do pozitivního režimu a začít jednat s úsměvem. Pokud vám to nejde, určitě máte kolem sebe několik lidí, kteří si vás vyslechnou, a tak vám umožní se negativních pocitů nebo myšlenek zbavit.

    zdroj: Brice, L. Release. Mornig Coach, 2011. [online, cit. 28.6. 2011].

    6. srpna 2011

    Chunking

    Multitasking není právě to pravé ořechové, jak dělat věci pořádně. Někdo říká, že žena dokáže dělat více věcí současně, ale já rozhodně ne. Často si připadám jako špatně napsaný algoritmus na prohledávání stromů, který neví jestli do šířky nebo do hloubky a zapomíná, kde už vlastně byl.
    Don't Multi-task When You Can Use ChunkingDon't Multi-task When You Can Use Chunking (volně přeloženo: nedělej víc úkolu najednou, když si je můžeš nasekat).

    John Reh navrhuje chunking (kouskování nebo sekání dříví na polena), což znamená rozdělte si den do několika segmentů. Nejvíce vás totiž během dne nezdržuje rozmanitost úkolu, nýbrž jejích neustálé přerušovaní a následné znovu začínání. A čím lepe se člověk může soustředit na jediný úkol, tím lépe jej udělá.

    Jak začít?
    Vyberte si jeden úkol, třeba report co musíte napsat a vyčleňte si na něj 30min. Vypněte mobil a eliminujte veškeré rušivé elementy, pověste si na dveře, že si nepřejete být rušen a plně se věnujte úkolu. Stejně tak postupujte u ostatních úkolů. Například poštu čtěte jen maximálně 2x denně jinak ji nekontrolujte a zrušte si jakékoliv notifikace na nové e-maily. Nikdy není nic tak horké, jak se to uvaří, a ten čas, co ušetříte vyrušováním, je k nezaplacení.

    Snažte se prodlužovat pracovní segmenty a jejich počet.

    Tip: Pokud jste v kanceláři s více lidmi, dejte si na uši sluchátka a pusťte si nějakou nerušivou podkresovou hudbu k práci, třeba nějaký instrumentální soundtrack.

    source: http://management.about.com/od/yourself/a/chunking1106.htm

    4. srpna 2011

    Pilot G-2

    Když jsem o pilotech poprvé psal na sblogu v roce 2008, tak jsem s nimi začínal a o limitovkách jen snil. Teď už jsou součástí mého života. Pokud hledat k Moleskine vhodný nástroj na psaní, tak je to bez diskuze gelový roller Pilot G-2.

    Pilot G2
    Moje nejmilejší tužka je v současnosti černá Pilot G-2 za 50 Kč:
    Pilot G2 v cernem provedeni
    Pokud dáváte přednost designu, zkuste limitovanou edici, kde je Pilot G-2 proveden luxusně v kovovém těle a metalízou na povrchu ve třech barvách:
    Pilot G-2 v cernem provedeni
    Na Amazon.com je bestseller v kategorii gelové rollery. To mluví za vše.

    Pilot G-2Vyberte si svého Pilot G-2.

    Mýty o masturbaci

    Maturbation - ilustrational picPodle sexuologa Petra Weisse se statistickými výzkumy potvrzuje, že masturbaci přiznává dnes u nás 90% mužů a 60% žen.
    V internetové příloze MF Dnes - ona idnes.cz se objevil pozoruhodný článek pod názvem Dělat si to je i pro nás ženy úplně normální. Zajímavé je, jak ženy přistupují odlišně ke své sexualitě, což není pro mě žádným překvapením a mé průzkumy to jen potvrzují. Žena často nepřizná pravdu z jednoduchého stereotypu, byla by považována za "kurvu". Nevím, kde to holky učí, ale nějak jsou dopředu stylizovány do pozice, kdy jsou to ony, které se mají zdráhat. Pokud je tomu pak jinak, jsou ostatními ostýchavkami tvrdě odsouzeny. Zřejmě je to biologicky zakódovaný prvek přirozeného výběru, aby se nepářily z každým, kdo má chuť, ale pouze otcem svých dětí, kterého si sami zvolily.

    A teď trochu osvěty, možná se to někomu dnes zdá být nesmysl, jelikož to každá musí vědět, ale pokud se dozvím, že AIDS (vir HIV) přenáší africké mouchy, tak hodně o všem pochybuji (Pro ty, co si to mysli, a ten vtip nepochopili, jsou to: 1. nechráněný sex {mechanicky - kondomem}, 2. krevní přenos {transfuze, jehla}, 3. z matky na dítě).

    6 mýtů o masturbaci [Červinková, 2008]

    1. Masturbace je zdraví škodlivá.
    Není. Je to přirozená potřeba lidského organismu.

    2. Masturbace je neškodný zlozvyk.
    Není. Je to plnohodnotná součást pohlavního života.

    3. S masturbací není radno začínat brzy.
    Blamáž. Tělo se samo přihlásí podle toho, jak dospívá. Vědecký výzkum potvrzuje , že dívky, které začaly v dospívání, mají později lepší předpoklady pro dosažení orgasmu.

    4. Žena a muž mají naprosto jiné potřeby v souvislosti s masturbací.
    Nemají. Rozdíly jsou v lidech, nikoliv v pohlaví.

    5. Masturbovat se musí s mírou.
    Žádná neexistuje. Každý podle svých potřeb.

    6. Masturbují víc muži než ženy.
    To těžko. Ženy se k masturbaci jen méně přiznávají.

    Zdroj: Červinková, R., Dělat si to je i pro nás ženy úplně normální, ona idnes.cz, [cit. 2. října 2008, online].

    3. srpna 2011

    Proč vítězí sladké?

    Chutě jsou čtyři: sladká, slaná, hořká a kyselá.

    Chuť na sladké patří k základní lidské výbavě, s níž přicházíme na svět a již posiluje i pití sladkého mateřského mléka. Odborníci označují chuť na sladké jako "nejbezpečnější chuť evoluce".
    • Už naši prapředkové věděli, že něco přirozeně sladkého je málokdy jedovaté.
    • Naopak je-li něco hořké, může to znamenat, že je to jedovaté.
    • Je-li pokrm kyselý, napovídá to, že je zkažený.

    Jezeni jahodCo se vám první vybaví, když se řekne sladké?

    V dávných dobách byl člověk odkázán pouze na své chutě - ty mu pomáhaly, aby si potravou neuškodil. Sladká chuť svědčí o tom, že je pokrm kalorický a bohatý na energii. I to mělo dříve svůj smysl, neboť jídlo nebývalo každý den a sladké jednoduše déle vydrželo. Tento genetický program vysvětluje, proč nám kombinace tučného a sladkého tak často připadá nepřekonatelná. [Despeghel, M., Heufelder, A. 2008, str. 56]

    zdroj: Despeghel, M., Heufelder, A., Ploché břicho za šest týdnů, Jan Vašut, s.r.o., Praha 2008, 1. vydání, 144 stran, ISBN 978-80-7236-643-9.

    2. srpna 2011

    Skoncujte s útoky na ledničku

    Ještě, že má lednička to světýlko.
    V ledničce nic nemám, ale to neznamená, že nemám problém.

    Hlavní důvody proč jíme večer:
    1. Nejí se přes den, protože na to není čas.
    2. Zajídá se stres. Jídlo uklidňuje, už od dětství jsme naprogramování tak, že se jídlem utěšujeme.
    3. Zajídá se samota nebo nuda. Jídlo uklidní a zabaví.
    4. S jídlem máte spojeny příjemné chvíle. I na jídle může být závislost.
    5. Jídlo je rituál, máme to spojeno s nějakou činnosti, třeba pití. Máte žízeň, ale automaticky jíte, aby se doplnily tekutiny. Stačí se napít vody.
    zdroj: Redakce, Skoncujte s útoky na ledničku, DIETA duben 2006, Mladá fronta a.s., ISSN 1214-8784.

    Jak se vidí ženy a jak muži

    Na tento vtip si vzpomenu, když holky vykládají, jak nejsou hezké.

    VtipAsi se s touto situací už setkal každý.

    Tak si to sakra zapiš

    "Já si to pamatuji," kolikrát už jsem to slyšel. Samozřejmě si pak pamatuje půlku a udělá sotva třetinu správně.

    David Allen tvrdí, že si můžete najednou pamatovat pouze 2-3 věci. Jak to pak chodí ve skutečnosti ukazuje následující kreslený vtip od Dilberta:

    Vtip od Dilberta
    A: ... a tohle jsou 4 věci, na které se zeptáš VP pro marketing
    B: ... dobře

    A: možná by sis to měl zapsat
    B: budu si to pamatovat

    A: v hlavě toho máš hodně, malá poznámka není špatný nápad
    B: jak těžké může být zapamatovat si 3 věci?

    A: 4 věci, jedná se o 4 otázky!
    B: jasně, jasně. Jedna je o baterce a ty další dvě.

    A: 4 otázky, jedná se o 4 otázky! 4, 4, 4!!! A žádná se netýká baterky!

    ... později toho dne ...
    B: Měl by mít nový SW baterku?
    VP: Jak to mám vědět?

    1. srpna 2011

    Sebekázeň

    S kázní nebo jak mám raději slovo s disciplinou bojuji dlouho, často a sadomasochisticky rád.
    26. Martincův zákon je o Kázni, dnes se zkusím podívat na toto téma trochu hlouběji. Jako pomocník mi bude můj Morning Coach J.B. a jeho kompas k tomuto tématu.

    Self-discipline dogs watching a catSebekázeň není vrozená, ale dá se jí naučit.
    Sebekázeň je zásadní dovednost, protože nám pomáhá dělat věci, které potřebujeme nebo musíme.
    1. Zbavte se lenosti. Když si budeme volit cesty nejmenšího odporu, akorát si připravíme moře výmluv, jak se z toho snadno dostat ven.
    2. Vyhýbejte se televizi. Platí to i pro hraní a sociální sítě. Kolik zbytečného času jsem tam už strávil? Nepočítaně. Je super, když si na hraní vyhradíte stejný čas jako na sport a své oblíbené TV programy sledujte offline (stáhnout nebo z archivu) nezůstávejte otrokem TV programu.
    3. Naučte se sebekázni. Ano, sebekázni se dá naučit, není vrozená. Udělejte z ní zvyk / rutinu.
    4. Ujišťujte se. Opakujte si, proč to děláte, jako mantru. A když nevíte jakou? Zkuste tuto univerzální: "Budu se soustředit na úkol a dokončím jej!"
    5. Myslete pozitivně. Dávejte si pozor jak v duchu k sobě mluvíte, podvědomí je mrcha a jakmile začnete zavrtávat červíčka pochybnosti, tak celé snažení jde ...
    6. Udělejte si odstup. Pokud se spojuje s úkolem strach, udělejte si odstup a dejte do toho to nejlepší, co ve vás je. Neohlížejte se na to, jaký bude výsledek nebo co si jíní o tom budou myslet.
    7. Prostředí. Mějte v okolí vše co je potřeba. Nedovolte různým vyrušením, aby zhatili váš cíl. Okolí má pracovat pro vás, ne vy pro něj a k tomu patří pořádej a že vždy snadno najdete, co hledáte.
    8. Využijte systém. Systém pomáhá dokončit, co děláte - Getting Things Done. Organizování, měření, žurnálování, to vše vám pomůže dostat se do cíle.
    A doplním jak je u Morning Coach zvykem pár otázek:
    • Jsem disciplinovaný? Mám sebekázeň, abych dotahoval věci dokonce?
    • V čem jsem disciplinovaný? Co potřebuji, abych bul více disciplinovaný?
    • Hledám snadné řešení? Proč? Proč ne?
    • Co si říkám v duchu? Mluvím k sobě pozitivně? Pokládám sám sobě správné otázky? Mám rád odpovědi, které od sebe dostávám?
    • Jak se cítím, když dokončím úkol? Jak se cítím, když nedokončím úkol? Jak se cítím, když se snažím o dokonalost a nedaří se mi dokončit co si naplánuji? Jak to můžu změnit?
    • Jaké jsou mé zlozvyky? Jaké jsou mé dobré návyky? Na čem bych měl zapracovat? Co bych měl změnit nebo přehodnotit?
    • Mám po ruce systém, který mi pomáhá být disciplinovaný a dosahovat mých cílů? Jaké systémy mi vyhovují? Co bych měl změnit, zrušit nebo přehodnotit?
    Zkuste si stoupnout na pár chvilek před zrcadlo a vyzkoušejte si pozitivní mluvení sám k sobě. Abyste věci dotáhly do konce nemusí být dokonalé, prostě je udělejte. Zapracujte na svém prostředí, aby bylo produktivní a byla radost v něm tvořit. Zkuste aspoň jeden den v týdnu vypnout TV (odpojte kabel z přístroje) a využijte ten získaný čas na něco pozitivního. Když to jde jeden den, půjde to i dva, ... Schválně si zkuste psát, kolik času jste nestrávili u televize.

    Mimochodem všimli jste si, proč tolik lidí sleduje správy mezi 19. a 20. hodinou? Televize z toho prostě udělala zvyk, nám se ten zvyk líbí, akceptujeme ho. Kolik žen dvakrát týdně usedá před Ordinaci v růžové zahradě? Co všechno dokáži změnit, odsunout nebo upravit, aby se mohly dívat?

    Tip na závěr: TV se dá dnes sledovat i v posilovně na bežícím pásu.

    zdroj: Glossinger, J.B. MC1146 Self Discipline. MorningCoach 3.0: 2011. [online], citace 12.4. 2011. Dostupný na www: [http://www.morningcoach.com/system/media/workbook/1302573096_MC1146eb.pdf]

    30. července 2011

    Kritický řetěz

    Kriticky retezKritický řetěz je kniha, která by neměla uniknout pozornosti všech, jejichž denním chlebem je honba za splněním termínů a parametrů jimi řízených nebo dodávaných projektů... [Martin Grigar, ředitel AutoCont CZ]
    kniha: Kritický řetěz (Critical Chain)
    autor: Eliyahu M. Goldratt
    vydáno: 1999 (originál 1997)
    vydal: InterQuality, s.r.o., Praha

    Po knize Co nemám, neprodám! (Isn't It Obvious?) je to moje druhá kniha do Eliyahu Goldratta, kterou jsem přečetl. Opět je to o teorii omezení (TOC, Theory of Constraints), tentokráte však zaměřené na projektové řízení. Hlavním hrdinou je univerzitní učitel na ekonomické fakultě Rick Silver. Rick má problém, univerzita má problém, výrobce modemů má problém. Jak z toho ven? Rick umí učit na příkladech a umí se ptát svých studentů. Jeho kolega jej seznámí s Teorií omezení a nakonec všechno dobře dopadne. Tak ve stručnosti zní zápletka knihy, která geniální způsobem, přesně podle TOC metodiky seznamuje s touto filozofii. Kniha se velmi příjemně čte a je dokonce napínavá. Škoda jen, že se na závěr více nedovíme o flush a jestli Rick bude mít s Judith dítě.

    Pár citací z knihy, které mě zaujaly:

    "Zkus mi říci, co nechceš. Třeba nás to někam dovede." [Goldratt, 1999:14]

    "Říká se, že celý projekt pečlivě naplánují, pak výsledek vynásobí čtyřmi a modlí se, aby to vyšlo." [Goldratt, 1999:23]

    "Já už to zkusil," ozval se Ted. "Vysvětlení všech problémů mají společnou jednu věc - vždycky je to chyba někoho jiného. My jsme vlastně slyšeli jen dlouhý seznam obvinění."
    "Slyšeli jsme toho víc," vložil se do hovoru hřmotným hlasem Mark. "Je v tom určitá pravidelnost. Čím níž je postavená osoba, která obvinění vznáší, tím spíš obvinění míří dovnitř firmy, a ne ven. V mé práci najdete přesně totéž." [Goldratt, 1999:35]

    "Proč ale není faktor nejistoty řádně zanesen do původních odhadů?" [Goldratt, 1999:38]

    "Je zcela nezkušený sebevrah by se držel mediánu." [Goldratt, 1999:40]

    "Všichni kromě přemrštěně horlivých inženýrů dělají odhady tak, aby měli alespoň 80% naději na úspěch," prohlásil jsem. "To znamená, že na každou etapu projektu musíme plánovat velkou rezervu." [Goldratt, 1999:41]

    "Lidé skutečně dělají realistické odhady podle svých nejhorších zkušeností z minula." [Goldratt, 1999:43]

    "... jeho provoz dostával příliš mnoho stížností kvůli pozdním dodávkám. Prostě se jim nedařilo dodržovat termíny. Tak začali zákazníkům místo dvoutýdenních lhůt slibovat třítýdenní. Tím se mu otevřela možnost odevzdat práci o týden dříve. " [Goldratt, 1999:43]

    "Žádná strategie neexistovala, pokud nebudeme považovat za strategii udržování tradice, že rozpočet se má zvyšovat každý rok o 15%." [Goldratt, 1999:46]

    "Jde jednoduše o to," řekl jsem nahlas, "že se snaží o pár procent krátit rozpočet, a vyvolají zdvojnásobení doby návratnosti." [Goldratt, 1999:54]

    "Soustředit se na všechno znamená totéž, jako nesoustředit se na nic," ... "Jestliže vedoucí projektu udrží nadhled, podaří se vyřešit každý problém." [Goldratt, 1999:61]

    "Před deseti lety jsme vyexpedovali 80% zboží včas a všechno bylo v pořádku. Dnes se nám daří vyexpedovat včas přes 90% a klienti stále remcají. Před deseti roky jsme expedovali zboží v nejlepší jakosti, na jakou jsme se zmohli. Dnes by nám zákazníci zboží stejné jakosti poslali zpátky." [Goldratt, 1999:77]

    "Aby člověk mohl něco správně řídit, musí splnit dvě základní podmínky - kontrolovat náklady a chránit výstupy." [Goldratt, 1999:82]

    "... klíčový problém - opravdovým omezením firmy - je skutečnost, že rozhodujícím ukazatelem výroby jsou tuny za hodinu." [Goldratt, 1999:93]

    "Pokud nestojíte programátorovi za zády, nikdy neskončí, protože pořád tam bude něco přidávat." [Goldratt, 1999:96]

    "Studentský syndrom," poznamenal Brian."Nejdřív bojuj o rezervu. A když ji dostaneš, máš dost času, tak nač se honit." A kdy si sedneš k práci? Na poslední chvíli. [Goldratt, 1999:103]

    "Zadávání více úkolů najednou je pravděpodobně největší žrout času vůbec." [Goldratt, 1999:105]

    "Změnili jsme způsob měření. Teď už měříme jen vývoj na kritické cestě - kolik procent kritické cesty se nám podařilo urazit. O nic jiného se nestaráme" [Goldratt, 1999:132]

    "... když vám na konci období návratnosti říkají, že máte peníze zpátky, je to ve skutečnosti okamžik, kdy jste do toho investovali nejvíc a kdy nesete na bedrech největší zátěž v dolaro-dnech." [Goldratt, 1999:198]

    Chtěli byste vědět více? »

    28. července 2011

    Oblíbené podcasty

    Od té doby co mám Apple iPod nano 6 generace, stal jsem se nadšeným posluchačem různých podcastů. Rád bych je přiblížil ostatním. Nejdůležitější na podcastu je role speakra nebo jak česky popsat toho, kdo mluví v podcastu. Hodně tematicky dobrých podcastů zabije projev uspávače hadů. Přeci jenom poslouchám hlavně na cestách a dobrý verbální projev je polovina kvality, každého podcastu.
    Apple iPod Nano 6 gen.Dokonalá věcička, tento Apple iPod nano 6gen.

    Morning Coach
    Zakldatelem podcastu je JB Glossinger. Každé ráno, vzhledem k časovému posunu v USA o den později, si můžete poslechnout 15min tématický příspěvek na různá životní témata, která vás můžou nakopnout, dodat inspiraci a dopomoci k vašemu osobnímu rozvoji. Na iTunes jsou zdarma dostupné pouze pondělní podcasty, můžete si zkusit týden zdarma nebo se stát za 350 Kč měsíčně členem a poslouchat 5 dní v týdnu. K podcastu je na webu mnoho užitečných nástrojů, mezi kterými u mě jednoznačně vede Dreamboard.

    Get-Fit Guy
    Celý název podcastu je Get-Fit Guy's Quick and Dirty Tips to Slim Down and Shape Up. Podcast vede Ben Greenfield, to jestli je top fitness trenérem v USA nemůžu hodnotit, ale speaker je to fantastický (neznám lepšího). Délka příspěvku je 15min a jde k věci. Méně je často více, tuším, že příspěvky jsou týdenní a zcela zdarma. Dohromady je tam k 50 dílům, takže chvíli potrvá než se naposlouchají.

    Toulky českou minulostí
    Bezkonkurenčně unikátní projekt Dvojky Českého rozhlasu (z Brna). Každé nedělní ráno můžete poslouchat dramatizaci českých dějin v 25min podcastech. Začíná se v pravěku a aktuální díly, kterých je přes 800, vás přivedou k bitvě u Hradce Králové nebo ke stavbě Národního divadla.

    Týden živě
    Pat a mat českého IT nebe jsou Jan Sedlák a Jakub Čížek, původně se jedná o videocast webu Živě, který má však i svoji verzi na iTunes v čistě zvukovém provedení (ne vždy se jim to povede zkonvertovat celé). Kluci jsou vtipní, zvou si hosty, a jsou oblečeni podle poslední módy luxusního světa IT. Pokud je vaší relikvií číslo jedna samolepka s Androidem, musíte poslouchat nebo se dívat.

    27. července 2011

    Seznam přátel

    Friend list je zajímavá pomůcka k udržení kontaktu se svými kamarády, aby se velké množství dalo rozdělit podle kontextu, je možné použít taxonomii Chipa Joyce.

    Mít pevnou sociální síť je základem duševního zdraví každého dospělého člověka. Udělal jsem si před pár týdny seznam přátel, rozdělil jsem si je podle míst, odkud je znám. Např.: škola, práce, internet, blízcí apod. Podobné třídění používám i v ICQ a na Facebooku. Chip Joyce ve svém článku A creative way to manage your friendships píše o svých 300 přátelích a jak s nimi buduje vztahy. Já se dostal na jen na 30.

    zdroj: Joyce, C. A creative way to manage your friendships. Jak rozdělit své přátele podle článku A creative way to manage your friendships.

    Joyce vytvořil pět kategorií přátelství. Hned se mi to zalíbilo, protože mi to připomíná Plamínkovy mapy (diagramy) z řízení lidských zdrojů. Vlastně to má platnou analogii a jedná se o takové FR (HR ~ human resources, FR ~ friend resources). K mým kontextů původu přátel si lze tímto způsobem doplnit kvalitativní hodnotu. Jak tedy Joyce chápe jednotlivé kategorie:
    1. Nejbližší současní přátelé (Closest and current friends) ~ jsou součásti současného života. Líbí se mi tzv. Sacred 6 - (posvátných 6).
    2. Blízcí přátelé z minulosti (Closest but not-current friends) ~ obdoba kategorie č. 1, jen s rozdílem, že okolnosti ztížily kontakt s těmito kamarády (často změna místa).
    3. Přátelé na celý život (Forever-friends) ~ ti, o kterých můžete říci, že je rádi kdykoliv uvidíte a jejich ztráta je pro vás nemyslitelná, často sem patří i příbuzní.
    4. Současní známí (Current acquaintances) ~ většinou kolegové z práce nebo ze školy, sousedé, většina internetových kontaktů; komunikujete s nimi v určité úzké oblasti a neprobíráte s nimi své osobní záležitosti.
    5. Známí v dřívější době (Not-current acquaintances) ~ setkáváte se s nimi na srazech, cestách nebo akcích společných přátel. Vidíte se s nimi při nějaké příležitosti, ale jinak je aktivně nevyhledáváte a ani nemáte důvod to měnit.
    Možná si řeknete a k čemu je to dobré? Při významných událostech jako jsou oslavy narozenin, svatby nebo vánoce nezapomenete poslat přání lidem, na kterým vám záleží. Mezi další praktické využití kategorií podle Joyce patři:
    • pomůže vám to rozdělit svůj čas a zdroje mezi přátele rovnoměrně
    • pomůže vám to objektivně přistoupit k přátelům a vyhnete se chvilkový emocionálním výkyvům, protože často jen ti nejlepší přátele nám říkají nepříjemnou pravdu, kterou nechceme slyšet a můžeme na ni v daném okamžiku reagovat neadekvátně
    • jedná se o dynamickou strukturu, přátele můžete mezi skupinami přesouvat, např: když máte v některé skupině přátel málo ~ pracovat na posílení vztahu
    • seznam je podnětem k akci, rychle zjistíte komu jste už dlouho nenapsali nebo nezavolali, často o vás rád uslyší

    Pokud si nejste jistí, do které kategorie přítele zařadit, Joyce radí zeptat se sám sebe - jak se daný kamarád nebo známý má k ostatním ve skupině.

    zdroj: Joyce, C. A creative way to manage your friendships. GTD Times, 2009, [online, citace 26.11.2009]

    Obklopte se lidmi typu "jak to jde"

    Jací lidé vás ve vašem soukromém nebo pracovním životě obklopují? Říkají vám: "to nejde", "není žádný způsob jak to", "to je nesmyslný úkol". Dovolíte těmto lidem, aby určovali, co je a co není možné?

    Nejeden manažer řeší problém, který je v Česku známým nešvarem, zaměstnanci hledají důvody, proč nemůže být něco uděláno. Na druhou stranu, najít zaměstnance, který umí přijít s řešením, je mission impossible.
    SmoulaTo nejde, to je nesmysl, to je nemožné, nemám rád, ne, ne, ne, ...
    Dr. Anthony [ANTHONY, R., 2005:s68-69] radí, aby byl člověk opatrný jakými lidmi se obklopuje, protože do značné míry ovlivňují jeho kreativitu, ač už si to uvědomuje nebo ne. Negativita druhých je velice nakažlivá, ať už v kanceláři, ve vztahu, v rodině nebo obchodě. Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že něco nejde, si to nenechávají sami pro sebe a chtějí dokázat, že mají pravdu. Protože lidé, kteří vědí, jak to udělat, nekecají a udělají to bez obecenstva.

    V podnikání neplaťte lidem, kteří vám říkají, že něco nejde. O tom, proč něco nejde, si můžete přemítat sami. Je velký komfort si takového negativistu ještě vydržovat. Obklopte se sebevědomými lidmi, kteří vám řeknou jak má být práce udělána nebo problém odstraněn. Učte je, že mají hledat řešení, ne problémy. Silný vůdce stanoví cíle a pak dělá vše pro jejich splnění. Pokud se lidé kolem vás naučí stanovovat cíle, a to ne na základě svých předpokládaných schopností, ale na základě vašich zadání, budete silným leaderem a lidé kolem vás se stanou vysoce výkonnými.

    Vše začíná od nás samých a našeho sebevědomí. Když si věříme, přeneseme tuto víru či důvěru i na ostatní. Tak lze vykonat věci, o kterých jiní ani nesní.

    "Schází-li se v malých skupinkách a baví se šeptem, je zjevné, že mezi velitele a vojáky se vloudila nedůvěra." [SUN-C', 2008:s63]

    Strategie modrého oceánu radí jednoduchý způsob, jak zatočit s brbláním. Určit, kdo je hlavní brbla, a toho izolovat a umlčet. Současně je potřeba vyzdvihnout přede všemi lidi typu "jak to jde".

    zdroje:
    ANTHONY, R. Beyond Positive Thinking: No-Nonsence Formula For Getting The Result You Want. Morgan James Publishing, 2005.
    SUN-C'. Umění války. B4U, 2008. 100s. ISBN: 978-80-903850-6-0.

    Vrchol týmové práce

    Masterly Skills: The Race to Ship 4000 CarsFotky z dokumentárního filmu Masterly Skills: The Race to Ship 4000 Cars.
    Před několika lety jsem viděl dokumentární film, který ukazoval nejnáročnější zaměstnání na světe. Mezi nimi byli i japonští řidiči nakládající nová auta na speciální lodě, které je pak přepravují do Spojených státu a na jiné vzdálené trhy. Snažil jsem se tento dokument stáhnout, ale pořád se mi to nedaří nikde najít.

    V japonském přístavu Tahara jen nakládáno na speciální lodě nejvíce automobilů na světe. Aby se mohla auta efektivně naložit, jsou v přístavu speciální týmy řidičů. Auta jsou nakládány tak, že mezi nimi je 30cm místa a po stranách pouhých 10cm. Nákladní lodě se musí naložit během dvou dní a do jedné lze umísti 4000 nových vozů přímo z výroby. Loď si lze představit jako 12ti patrovou garáž. Auta nesmí utrpět žádná poškození. Cena jednoho vozu je přes 200tis. Kč. Auta při nakládání vytvoří vláček a vysokou rychlostí vjíždějí do lodi, aby se dostala na svá místa.

    Jedná se o velice náročnou práci závislou na absolutní koncentraci a kooperaci. Každý den se musí naložit 2000 aut a jakékoliv zdržení nebo špatné využití místa má fatální důsledky.

    zdroj: Masterly Skills: The Race to Ship 4000 Cars

    Balanced scorecard

    Finanční měřítka jsou sice důležitá pro hodnocení finančního zdraví podniku, ale nedostatečná k měření výkonu dodavatelského řetězce z následujících důvodů:
    • měřítka jsou převážně historicky orientovaná a postrádají pohled do budoucna;
    • netýkají se strategické výkonnosti;
    • nejsou přímo vázána na operativní efektivitu.
    Balanced scorecard byl navržen, aby pomohl podnikům, které přeceňovaly krátkodobou finanční výkonnost. Základem je dosažení vyváženosti mezi finančními a nefinančními ukazateli, mezi minulostí a budoucností a mezi příčinami a důsledky. Navržený systém bude vždy záviset na jedinečné strategii jednotlivých dodavatelských řetězců.

    Hlavními cíli činnosti dodavatelského řetězce by mělo být:
    • snížení plýtvání - (minimalizace duplicit, harmonizace operací a systémů a zvyšování kvality);
    • zkracování průběžné doby;
    • flexibilní reakce;
    • snižování jednotkových nákladů.
    Čtyři pilíře
    4 perspectivy balanced scorecard

    1. Zákaznická perspektiva
    • Počet kontaktních míst zákazníka – měří kvalitu služeb a zachycuje, s kolika lidmi musí zákazník přijít do styku, než bude uspokojena jeho potřeba. Čím více možných kontaktů s jednotlivými členy řetězce, tím větší možné nedorozumění, plýtvání a zpožděná reakce.
    • Customer value ratio (poměr hodnoty pro zákazníka) – zachycuje výkon řetězce, co se týče kvality, času a flexibility z pohledu zákazníka poměrně k nákladům pro zákazníka. Vypočte se jako měřítko průzkumu/náklad na objednávku.
    2. Perspektiva interních procesů
    • Účinnost oběhu v řetězci – poměřuje čas, který přidává hodnotu k celkovému času, po který je produkt v řetězci.
    • Počet modifikací nabízených výrobků relativně k době reakce – tento poměrový ukazatel se týká toho, jak efektivně je řetězec schopen nabízet sortiment (pokud jde o konfigurace) bez zbytečného prodlužování k nabídnutí tohoto sortimentu. Zlepšení tohoto ukazatele lze dosáhnout rozšířením palety produktů či zkracováním času odezvy.
    3. Perspektiva učení se a růstu
    • Místo dokončení produktu – účelem je dostat se do co nejbližšího bodu k zákazníkovi pro kompletaci produktu – sníží se zásoby a riziko neprodaného zboží.
    • Počet sdílených datových souborů k jejich celkovému počtu – může povzbudit jednotlivé účastníky řetězce k vytvoření společného jazyka pro řízení různých procesů. Sdílení dat je nezbytné pro úspěch SCM. V opačném případě bude obtížné eliminovat duplicity, zamezit plýtvání, snižovat náklady a flexibilně reagovat na požadavky zákazníka.
    4. Finanční perspektiva
    • Zisková marže člena řetězce – zahrnuje procento na zisku celého řetězce. Neproporcionální rozdělení může znamenat nerovnováhu výkonu mezi podniky v dodavatelském řetězci.
    • Doba cash-to-cash – průměrná doba pro přeměnu peněžních prostředků vydaných na materiál, práci zpět na peněžní prostředky, sledováno v celém řetězci.
    zdroj: Škapa, Provozní management, ESF MUNI Brno, 2009.

    26. července 2011

    Měl by sis najít děvče, chlapče.

    Můj oblíbený dialog z Piráti z Karibiku - prokletí Černé perly.
    Scéna: Jack šermuje s Willem a snaží se dostat z kovárny.

    Will: A teď jsi bezbranný.

    Jack: Kdo je vyrábí? [Ukazuje na meče]

    Will: Já.
    A cvičím s nimi.
    3 hodiny denně.

    Jack: Měl by sis najít děvče, chlapče.
    Anebo důvod, proč denně 3 hodiny cvičíš je, že jsi se už zamiloval ... a ona patří někomu jinému.
    Nejsi náhodou na chlapy, že ne?

    Will: Cvičím denně 3 hodiny proto, abych když potkám piráta ... byl schopen ho zabít!
    Podváděls.

    Jack: Jsem pirát.

    Piráti z Karibiku - prokletí Černé perly - soubojJack Sparrow a Will Turner první setkání při souboji v kovárně.
    Poznámka: toto byl můj druhý příspěvek na mém sblogu z 25.09.2006 09:39.

    25. července 2011

    Přístup kouče

    Když jsem navštěvoval kurz koučinku Dr. Čihounkové, tak hned na úvod jsme se věnovali přístupu kouče. Tedy jak kouč přistupuje k lidem a co by mělo být jeho životní filozofií:
    1. Lidé jsou v pořádku takoví, jací jsou.
    2. Lidé mají všechny potřebné zdroje.
    3. Každé chování má pozitivní úmysl.
    4. Lidé dělají ta nejlepší možná rozhodnutí.
    5. Změna není možná, je nevyhnutelná.
    Ty body se mi moc líbí, připomínají mi postoje moudrého kouzelníka, který už mnohé zažil a jen tak snadno jej něco nepřekvapí.

    Gandalf z Pana prstenuA kdo je nejmoudřejší čaroděj? No přece Tolkienův Gandalf.

    22. července 2011

    Co je to koučink?

    Koucink - hledaniPři koučinku si cestu nebo řešení vlastně najdete zcela sám. Kouč vám jen sundá klapky z očí.
    Odpovědět na tuto otázku nelze pouze jedním slovem. Osobně se mi asi nejvíce líbí definice: Koučink je o uvolňování osobního potenciálu. Čeština má jednu výhodu, pojem koučink je hodně odlišný od slova trénovat, v angličtině jsou však tyto výrazy coaching a coach shodné.

    V jakých případech lze koučink využít?
    1. K orientaci v životě, v kariéře nebo sám v sobě.
    2. K hledání cest a řešení, před které jste postaveni.
    3. K získání k vnitřní motivace něco vykonat, protože jedna věc je znát cestu a druhá po ní dojít, kam si přejete.
    Co je cílem koučinku?
    Cílem je váš úspěch.

    Základní dělení koučinku
    Podle hloubky, kterou zasahuje:
    • Transakční koučování - podporuje změnu akce.
    • Transformační koučování - mění člověka samotného.
    Podle oblasti života, které se dotýká:
    • Profesní koučování - týkající se pracovních záležitostí.
    • Osobní koučování nebo životní koučink (Life Coaching) - zabývající se tématy soukromého života lidí.
    Podle počtu osob, se kterými se pracuje:
    • Individuální koučink
    • Týmový (skupinový) koučink
    Co není koučink:
    • Koučink není terapie. Smyslem koučování není léčba, odstraňování nedostatků nebo skrytých příčin.
    • Koučink není poradenství. Kouč vám neradi co máte dělat, ale ptá se vás, co je pro vás nejlepší protože, kdo jiný zná lépe vás než vy sám.

    Krátký animovaný film představující koučink.


    A hardcore definice na závěr:
    Koučování je strukturovaný proces, řízený vztahem mezi koučem a jeho klientem... Konečným záměrem koučování je vyvinout vnitřní a vnější struktury, které lidem pomohou dosáhnout úspěchu. Koučování rozvíjí potenciál lidí rozšířením jejich smyslu pro to, co je možné. Koučování je o objevování, uvědomování si a volbě. Lidé, kteří se nechávají koučovat, chtějí vidět výsledky. [Wikipedia]

    18. července 2011

    Dan Millman - citáty

    Dan MillmannDan Millman (*1943) zvítězil na Mistrovství světa ve skocích na trampolíně v roce 1964, spolukoučoval tým gymnastů na Univerzitě v Kalifornii, pracoval jako instruktor gymnastiky na Stanfordské univerzitě a jako profesor tělovýchovy.
    Dan Millman a Rich Fettke jsou dva autoři, kteří mě v poslední době hodně oslovili svým postojem k životu. Jsou to asi tím, že jsou sportovně založení, s materiálnějším přístupem, a tím jsou mi velmi blízcí. Například Covey (oba dva) dobrý, ale dám přednost operativnímu přístupu Davida Allena, třeba se do toho filozofičtějšího přístupu k světu ještě nějak musí dorůst.

    "Když nedostaneš, co chceš, trpíš.
    Když dostaneš co nechceš, trpíš.
    Dokonce když nakonec dostaneš, co chceš, tak trpíš, protože si to nedokážeš udržet navždy.
    Tvá mysl je ten problém.
    Nechce být zatěžována změnou.
    Bojí se bolesti, životních závazků a smrti.
    Ale změna je přírodní zákon a žádné množství vynaložené vůle nemůže změnit tento fakt."
    -- Dan Millman, The Way of the Peaceful Warrior

    "Síla vůle je klíčem k úspěchu. Ǔspěšní lidé bojují bez ohledu na to, co cítí. Díky této vůli překonají apatii, pochybnosti nebo strach."
    -- Dan Millman

    "Když sedíš, tak seď.
    Když stojíš, tak stůj.
    Cokoliv děláš, dělej pořádně."
    -- Dan Millman

    "Neexistují obyčejné okamžiky."
    -- Dan Millman

    "Volba znamená odpovědět NE na jednu věc, aby jsi mohl říci ANO na jinou."
    -- Dan Millman

    "Jsou chvíle, kdy necháváme věcem volný průběh a chvíle, kdy je sami konáme.
    Teď je ta chvíle.
    Buď budeš konat a ovlivníš, co se stane nebo se budeš divit, co se bude dít."
    -- Dan Millman

    Třeba ještě časem nějaké citáty přidám. O třech životních pravidlech jsem už psal v minulém příspěvku: Život má jen tři pravidla.