- měřítka jsou převážně historicky orientovaná a postrádají pohled do budoucna;
- netýkají se strategické výkonnosti;
- nejsou přímo vázána na operativní efektivitu.
Hlavními cíli činnosti dodavatelského řetězce by mělo být:
- snížení plýtvání - (minimalizace duplicit, harmonizace operací a systémů a zvyšování kvality);
- zkracování průběžné doby;
- flexibilní reakce;
- snižování jednotkových nákladů.
1. Zákaznická perspektiva
- Počet kontaktních míst zákazníka – měří kvalitu služeb a zachycuje, s kolika lidmi musí zákazník přijít do styku, než bude uspokojena jeho potřeba. Čím více možných kontaktů s jednotlivými členy řetězce, tím větší možné nedorozumění, plýtvání a zpožděná reakce.
- Customer value ratio (poměr hodnoty pro zákazníka) – zachycuje výkon řetězce, co se týče kvality, času a flexibility z pohledu zákazníka poměrně k nákladům pro zákazníka. Vypočte se jako měřítko průzkumu/náklad na objednávku.
- Účinnost oběhu v řetězci – poměřuje čas, který přidává hodnotu k celkovému času, po který je produkt v řetězci.
- Počet modifikací nabízených výrobků relativně k době reakce – tento poměrový ukazatel se týká toho, jak efektivně je řetězec schopen nabízet sortiment (pokud jde o konfigurace) bez zbytečného prodlužování k nabídnutí tohoto sortimentu. Zlepšení tohoto ukazatele lze dosáhnout rozšířením palety produktů či zkracováním času odezvy.
- Místo dokončení produktu – účelem je dostat se do co nejbližšího bodu k zákazníkovi pro kompletaci produktu – sníží se zásoby a riziko neprodaného zboží.
- Počet sdílených datových souborů k jejich celkovému počtu – může povzbudit jednotlivé účastníky řetězce k vytvoření společného jazyka pro řízení různých procesů. Sdílení dat je nezbytné pro úspěch SCM. V opačném případě bude obtížné eliminovat duplicity, zamezit plýtvání, snižovat náklady a flexibilně reagovat na požadavky zákazníka.
- Zisková marže člena řetězce – zahrnuje procento na zisku celého řetězce. Neproporcionální rozdělení může znamenat nerovnováhu výkonu mezi podniky v dodavatelském řetězci.
- Doba cash-to-cash – průměrná doba pro přeměnu peněžních prostředků vydaných na materiál, práci zpět na peněžní prostředky, sledováno v celém řetězci.
Žádné komentáře:
Okomentovat