26. září 2012

Blu-Ray pro děti

První podnět ke koupi Blu-Ray přehrávače je spojen letošní posedlostí knížkou a filmem Hunger Games. Film na Blu-Ray vyjde až koncem října, tak jsem rozhodl připravit. Doma nemám žádnou televizi, tak jsem se rozhodl využít velké plazmové obrazovky rodičů. Jelikož rodiče mají TV Panasonic, tak jsem si dlouho nelámal hlavu, jaký přehrávač vybrat a šel jsem do PANASONIC DMP-BD75EG-K. Když už mám díky bratrovi neteř (4 roky) a synovce (2 roky) a do vydání Hunger Games na Blu-Ray moře času, rozhodl jsem se rodiče vybavit nějakými disky, aby byli cool babička a dědeček.
PANASONIC DMP-BD75EG-KBlu-Ray přehrávač PANASONIC DMP-BD75EG-K. Jít do 3D mi přišlo jako nesmysl, zatím tohoto zvěrstva velký fanoušek nejsem. Bylo třeba dokoupit HDMI kabel a skvěle se využil externí USB disk na prohlížení stažených videií.

Filmy jsem vybíral pouze animované podle hodnocení a ocenění, pouze některé jsem viděl dříve. Jenda věc mě zarazila, skoro nikde nejsou recenze Blu-Ray. Pořadí bude dle oblíbenosti o dětí.
Blu-Ray Na vlásku

1. Na vlásku (Tangled, USA, 2010, 96 min)
  • čsfd: 84% 
  • drsný recenzent František Fuka: 60%
  • já: 85% ... malebný
Na film mě upozornila kamarádka Veronika, ze začátku mi to přišlo jen vtipné, ale časem jsem si k filmu udělal vztah. Locika s pánvičkou nemá chybu, tomu říkám emancipace v akci. Chameleón Pascal je moje nej-postavička vůbec. Film se líbí zejména holčičkám s dlouhými vlasy.

Námětem filmu je Rapunzel (česky Locika) - německá pohádka od Bratří Grimmů, která byla poprvé publikována v roce 1812 v souboru Kinder- und Hausmärchen (Pohádky bratří Grimmů). [více na wiki]

Flynn: "Ale no tak! Co mi zabrání si tu brašnu prostě vzít?!"
Locika: "Tahle pánev!"

Jak vycvičit draka
2. Jak vycvičit draka (How to Train Your Dragon, USA, 2010, 94 min)
  • čsfd: 87% 
  • drsný recenzent František Fuka: 90%
  • já: 90% ... dobrodružný
Tady je fakt dobře udělaný příběh, kdy mladý hrdina/outsider, všem dokáže, že mozek je více než svaly. Samozřejmě nechybí poselství k ochraně zvířat a dobro zvítězí nad lží, nenávistí a otroctvím.

Film není pro dvouleté dítě, ale čtyřleté jej zbožňuje.

Škyták: "Jediným problémem jsou škůdci. Většinu míst trápí myši nebo komáři, nás trápí draci."

Astrid: "Přišel jsi o všechno. O otce, o kmen i o nejlepšího přítele." Škyták: "Děkuju, že jsi to pěkně shrnula."

Blu-Ray Ratatouille
3. Ratatouille (Ratatouille, USA, 2007, 111 min)
  • čsfd: 86% 
  • drsný recenzent František Fuka: 100%
  • já: 80% ... dojemný
Nejlepší film o kryse všech dob. Originální a nádherně zpracovaný příběh plný vtipných momentů, ale i dojemnými pasážemi.

Dvouleté dítě u toho nevydrží a čtyřleté se bude hodně ptát z počátku.

Remy: "Emilku, co to zas žvejkáš?"
Emil: "Já ti ani nevím. Asi nějakej alobal."

Gusteau: "Co vždy říkám? Každý může vařit."
Remy: "Každý může hned neznamená, že by každý měl."

Blu-Ray VALL-I
4. VALL-I (WALL-E, USA, 2008, 98 min)
  • čsfd: 85% 
  • drsný recenzent František Fuka: 100%
  • já: 80% ... eko
Film, kde se moc nemluví, který má hodně silné poselství. Nádherná atmosféra a jednoduchý příběh. Asi bude pro starší děti, protože ti mladší jen tak nepojmou, o co jde. Niki (4) se ptala, co vlastně ten robot dělá a proč to dělá, kde vlastně je, pak usnula.

Kdyby mi VALL-I uklízel doma, vůbec bych se nezlobil.

kapitán: "Tohle je farmaření. Budeme pěstovat spoustu různých rostlin, třeba zeleninu nebo pizzu."

kapitán: "Dnes slavíme sedmisté výročí naší pětileté cesty."

Blu-Ray Rango
5. Rango (Rango, USA, 2011, 103 min)
  • čsfd: 75% 
  • drsný recenzent František Fuka: 90%
  • já: 95% ... western
Tento film jsem na dětech ještě netestoval. Mamka/babička si myslí, že to děti ještě nepochopí. Sám jej budu muset shlédnout ještě několikrát. Film má geniální soundtrack a je plný narážek na westernové filmy, včetně stylizace hrdinů a kamery. Zápletka je jednoduchá a hlavní hrdina mi chvílemi připomíná Mravence-Z. Po vizuální stránce film překypuje nápady a každá postava je dokonale vyladěná do posledního detailu. ... A možná přijde i Clint Eastwood.

Zajímavé je i podívat se, jak se film natáčel a jak herci přehrávali scény. Sami to nazvali emotion capture metodou. Vodního chameleóna, který si říká Rango, mluví Johnny Depp, což ovšem v českém dabingu neoceníte.

Do sbírky bych moc rád zařadil i Hledá se Nemo, ale bohužel verze na Blue-Ray bude čert ví kdy, i když o prázdninách byla premiéra remasterované 3D verze. Rozhodně na pořádné obrazovce, stojí za to investovat do Blu-Ray, rozdíl je patrný na první pohled i poslech.

5. září 2012

Veslování na trenažeru I.

Nejsme ten typ, co po práci jde na 2h do posilovny. Rád dělám věci metodou tahu (Pull) než tlaku (Push), proto jsem taky velkou část své fyzické aktivity navázal na cestu do práce a z práce. Jako nordic walking a jízda na kole. Je to ideální blok dne, který využiji tímto způsobem efektivně a lehce lze z činnosti udělat zvyk. Hodně mě bavil spinning a fit box. Jenže spinning je super jen v kolektivu a úroveň lektorů je v současnosti děsná. Fit box by šel lépe zapojit do denního workflow mimo fitness centrum, ale je to lepší ve dvou a totem se musí něčím naplnit, prostě to není tak jednoduché. Při své dovolené ve Sv. Kateřině jsem zašel do tamní posilovny a měli tam veslařský trenažér, to že to byl concept2 jsem tehdy vůbec neušil. Následně byla Olympiáda v Londýně a jelikož jsem v mládí vesloval, tak jsem začal koketovat se silnou myšlenkou jít do veslařského trenažeru. 

Rozhodnutí pořídit veslařský trenažér sílilo, začalo dilema jaký? Typů bylo mnoho, cenové kategorie různé. Pročítal jsem diskuze, sledoval videa, dokonce jsem zavítal na stránky svého bývalé veslařského klubu. Chvíli jsem uvažoval o vodou plněném First Degree, ale vše mě nakonec vždy přivedlo na concept2.

Obrazek z videa na YouTube Watch Josh Train for The Hunger GamesFinální okamžik, který mi pomohl se rozhodnout do jakého trenažéru jít. Jelikož jsem velký fanoušek Hunger Games, tak při sledování jednoho videa ze zákulisí jsem viděl, že Josh Hutcherson používal veslování při fyzické přípravě. Bylo rozhodnuto.
Vybral jsem concept2 - model D s monitorem PM3 v brněnském e-shopu Hsport za 24tis. Kč bez DPH. Vzal jsem jej jako nové vybavení pro naši malou firemní posilovnu. To, že jej nechci brát domů, jsem si rozhodl hned na začátku. Slyšel jsem moře historek, jak různá cvičítka v domácnostech slouží více jako věšák než sportovní vybavení. Další efekt, který jsem si sliboval byl důvod dříve vstávat, abych byl v práci první a mohl cvičit na lačno. Což se prvních 14 dní daří.

První postřehy
  1. Zavazí mi bříško, to jsem v mládí neměl. Není radno jezdit po jídle, když je něco v žaludku. Nádech před záběrem jde leda bez bráníce.
  2. K veslování patří mozoly, za moje ruce by se nemusela stydět princezna, jelikož jak kolo, tak nordic walking dělám v rukavicích. Ze začátku to bude bolet.
  3. Nejvíce dostala zabrat po svalové stránce střední část zad a přední čas stehen.
  4. Baví mě logbook na stránkách concept2 a androidí aplikace na sledování tepovky HRnavi.

Screen Shot Logbooku na strankach concept2Moje první tréninkové záznamy v aplikaci Logbook. Mám zatím najeto přes 42km za téměř 3,5h.

Jak správně dýchat?

Asi jedna z věcí, kterou je potřeba na začátku vychytat. Jak jsem se dočetl: "Je to jedno, co nejpřirozeněji a více nádechů během tempa. [Více o dýchání.]" To co známe z posilovny je u veslování problém. Vydechovat u odhozu a nadechovat se před zásekem. Pokud vám zavazí bříško, tak si tam vše pomačkáte nezapojíte bránici.

Držte se při zemi

Tak tohle mi mluví z duše, několikráte jsem si praxí ověřil, že je v tom obrovský kus pravdy: [ŘÍHA, 2011:6]
"Když začínám nějaký tréninkový plán či návyk, věnoval bych se mu nejraději pořád. Jsem plný vzrušení, mé nadšení nezná hranic, nijak se nechci omezovat. Jsem přesvědčen, že dokážu cokoliv. Naučil jsem se však, že hranice přece jen mám a mé nadšení začne brzy opadat.

Zjistil jsem, že obrovským motivátorem je držet se při zemi, a to i přes veškeré počáteční odhodlání a energii. Nedovolte si udělat vše, co byste chtěli. Udělejte pouze 50-70 procent. Naplánujte si seznam aktivit a postupně je navyšujte.

Začínám-li například běhat, mohu si věřit, že uběhnu rovnou tři míle. Nicméně místo abych si to potvrdil, zaběhnu napoprvé jen jednu. Možná si řeknu, že bych uběhl víc, ale nepodvolím se! Díky tomu se budu těšit na další trénink, kdy vzdálenost o půl míle zvýším. Mám-li energii na uzdě, mohu ji krotit a dostanu se tak mnohem dál. Navíc se také vyhnu zraněním či pocitu vyhoření. Garantuji vám, že pokud se budete držet při zemi, vaše touha pokračovat se jedině zvýší."
zajic a zelva, zdroj: InternetTrpělivost růže přináší.
20 tajemství motivace Lea Babauty v PDF »

zdroj: ŘÍHA, P. 20 tajemství motivace Lea Babauty. Zenhabits.cz: 2011. [online, cit. z ver. 2.0].

Co zdržuje při práci?

Buridanův oselBuridanův osel je obrazné vyjádření pro lidskou nerozhodnost. Termín se vztahuje k paradoxní situaci, kdy osel mezi dvěma kupkami sena stejného objemu a kvality zemře hladem, protože se není schopen rozhodnout, z které kupky si má vzít. [WIKIPEDIA]
Občas se stane, že v práci nestíhám. Pokud bych se měl podívat proč, narazím na jedno dilema. Je člověk stroj, který dokáže pracovat - v lepším případě osm hodin - a pak se přepnout do režimu volno a užít si jej? V tomto příspěvku využiji článek z Moderního řízení "Co nás nejvíce zdržuje při práci [DVOŘÁK, 2012:51]".

Jací jsou tedy největší žrouti času v práci? Zkuste si udělat analýzu činnosti, takový snímek dne a hned vám to bude jasnější. Nejčastější problémy: [DVOŘÁK, 2012:51]

1. Špatně naplánovaná práce bez určení priorit

Někdy se nám může stát, že máme několik úkolu, které je potřeba splnit, ale nakonec zjistíme, že za celý den jsme skákali z jednoho na druhý a nepodařilo se ani jeden někam dotáhnout. Tento Buridanův paradox (viz. obrázek) je velmi častý u mladých zaměstnanců. Mě se nejlépe osvědčilo použití prvků GTD a mého moleskinu, do kterého si každé ráno seřadím úkoly podle priorit. Snažím se dodržovat pravidlo, že za jeden den by nemělo být více úkolu s prioritou než 6 (sacred 6). Stěžejní techinkou na plnění úkolů je chunking. Není nic sladšího než si škrtnou ukončený úkol. Pokud máte dlouhodobý projekt (více úkolů), naformulujte si pod-úkol tak, aby bylo ve vašich silách jej během dne dokončit.

2. Nekoncepční styl práce s poštou

Pokud nepracujete na Help Desku nebo v zákaznickém servisu, stačí kontrolovat poštu 1-2x denně. Pak by měl být e-mailový klient vypnutý. Jakékoliv upozorňovače na novou poštu nebo zběsilé kontrolování, co vám právě přišlo, je jen ztráta vašeho času a energie. Je mnoho skvělých pomůcek jak pracovat s poštou, jako například metoda INBOX ZERO nebo tagování zpráv a správné používání vyhledávání. Když vidím, jak má někdo desítky složek podle adresáta nebo vyhledává e-mail tak, že si zprávy seřadí podle jmen, chce se mi brečet a je mi těch lidí líto.

3. Surfování na internetu v pracovní době

"Jestliže strávíte v pracovní době jen půl hodiny denně na Facebooku, za měsíc tak promarníte 10 pracovních hodin. Na druhou stranu, pokud máte klíčové úkoly splněné a cítíte se unaveni, může vám Facebook posloužit jako skvělý způsob relaxace. Jednoduše vypněte, dejte si kávu a promluvte si 15 minut s přáteli třeba o pěstování jahod. Tyto aktivity však musíte mít pod kontrolou. [DVOŘÁK, 2012:51]"

4. Nepořádek na stole i pracovní ploše PC

"Dbejte na pořádek na svém pracovním stole, budete ho mít i v mysli. Poházené papíry, útržky s chaoticky napsanými poznámkami mohou vzbuzovat nervozitu nebo vyvolávat dojem, že všechno není, jak má být. To má za následek sníženou koncentraci na práci. Totéž lze říci o pracovní ploše počítače s množstvím nepotřebných ikon, v nichž se sotva vyznáte. Zredukujte jejich počet a nechejte si jen ty, s nimiž pravidelně pracujete. [DVOŘÁK, 2012:51]" Pro mě je pořádek zatím největší výzvou a musím dát všem, kteří jej zdůrazňují za pravdu. Kolik času jsem jen zabil tím, že něco hledám.  Asi nejlepší nástroj na nepořádek je velká krabice (GTD Inbox), kam lze všechno naházet na hromadu, aby to zmizelo z očí. Druhá šikovná věc jsou zavesné desky, jak je používají lékaři na evidenci svých pacientů. S deskami pracuji stejně jako se složkami v počítači.

5. Chaotické ukládání souborů do počítače

"Buďte pečliví a vytvořte si vlastní systém ukládání dat, ve kterém se neztratíte. Chaotické ukládání souborů, pod nic neříkajícími názvy a bez umístění do vhodně pojmenované složky, je možná pohodlné, ale dříve nebo později se v nich přestanete orientovat. Hledáním toho pravého souboru se pak budete zbytečně zdržovat. [DVOŘÁK, 2012:51]" Systém, který se mi osvědčil, je rozdělení složek podle kontextu (škola, práce, účto, personální) a číslovaných projektů (001 - Rekonstrukce bytu, 032 - Hodnocení zaměstnanců apod.) Čísla projektů pak používám i do předmětu e-mailu při komunikaci o nich.

6. Podceňování zálohy důležitých dat

Jednou jsem někde četl, že až 7% pracovního času způsobí technické problémy. V dnešní době to znamená práce s počítačem a mobilem. Aspoň jednou měsíčně se vyplatí zálohovat svá data, nemusí to být nějaké vypalování DVD, ale stačí použít cloudová řešení jako Dropbox nebo Google disk. Výhoda cloudových řešení je dostupnost odkudkoliv bez závislosti na hardware, nevýhodou vyšší nároky na bezpečnostní chování uživatele. Stejně tak si už nedovedu představit používání jiného poštovního klienta než je Gmail.

Work smart, not hard!

zdroj: DVOŘÁK, J. Co nás nejvíce zdržuje při práci. Moderní řízení 8/2012. Economia, a.s.:2012. s. 51. ISSN 0026-8720.

4. září 2012

Inbox Zero

Metodu Inbox Zero vyvinul Merlin Mann z 43 Folders. Smyslem metody je mít svou složku Doručená pošta (anglicky Inbox), jen čistý "stůl" (workspace) vám umožní se plně soustředit na podstatné záležitosti. Inbox Zero spočívá na čtyřech pravidlech: [Hráček, 2007]
  1. I. Naučte se vypínat svého emailového klienta (= emailový program). Většinou stačí jej párkrát denně zapnout (ráno a večer), vyřídit poštu, a zase jej vypnout. Pracovat bez neustálého přísunu emailů je mnohem efektivnější. Lépe se soustředíte a nejste zbytečně rozptylování.
  2. II. Nekontrolujte novou poštu, vyřizujte ji. Jakmile si přečtete novou zprávu, máte pět možností:
    1. Smažte. Došla vám zpráva, která se vás netýká nebo která nevyžaduje vaši akci? Pokud neobsahuje opravdu důležitou informaci, kterou budete později potřebovat (např. číslo objednávky), smažte ji. Naučte se mazat emaily, je to jednodušší než si myslíte.
    2. Přepošlete. Týká se zpráva někoho jiného? Znáte někoho, kdo se k vyřízení tohoto emailu hodí více než vy? Přepošlete ji - e-mail tak delegujete.
    3. Odpovězte. Ptá se vás někdo na něco, co víte? Zabere odpověď méně než 2-3 minuty? Odpovězte mu. Teď hned. Pokud je odpověď příliš složitá zvolte jako odpověď telefon, vyhnete se příchodu dalších e-mailů s žádosti o dovysvětlení.
    4. Odložte. V krajním případě přijde zpráva, se kterou v danou chvíli nemůžete nic udělat. Napište si do diáře (nejlépe obyčejného papírového, osobně nedám dopustit na svůj Moleskine) co je třeba vyřídit a do kdy. Nenechávejte si email ve složce Doručená pošta ani nic podobného.
    5. Udělejte. Chce po vás někdo něco, co můžete udělat teď hned? Zabere vyřízení záležitosti méně než 2-3 minuty? Udělejte to.
  3. III. Snažte se mít složku Doručená pošta (Inbox) vždy prázdnou. Jakmile vyřídíte došlý email, buďto jej smažte nebo přesuňte do složky archív. Více složek nepotřebujete - nezapomínejte, že všechny moderní mailové programy nabízí bohaté možnosti hledání ve zprávách. Přemýšlení nad taxonomií složek je úplně zbytečné a jenom vás bude odvádět od práce.
  4. IV. Používejte filtry (neboli "pravidla") na emailový "šum". Mnoho z nás je přihlášeno k různým mailing listům, které docházejí každý den, ale není nutné je nijak vyřizovat. Zde můžete udělat výjimku a založit vedle složky archív další složku, kam budete tento šum směrovat. Newslettery se vám tak nebudou motat do cesty ve složce Doručená pošta.
Chcete-li s Inbox Zero začít teď hned a máte svoji složku Doručená pošta zahlcenou stovkami starých zpráv, Merlin Mann doporučuje založit složku Demilitarizovaná zóna a tam obsah Doručené pošty přehrát. Prohrabat se všemi resty z minulosti bude nějakou dobu trvat. Nechte si to na později, až budete mít čas i trpělivost.


Zdroj:
Hráček, F., Jak se nezbláznit z e-mailu, visible.cz, [cit. 17.8. 2007, online].

3. září 2012

Proč se nedaří jíst zdravě?

Opět mě zaujal jeden článek guru jednoduchosti Leo Babauty na Zen Habits. Poměrně komplexní příspěvek se věnuje závislosti na "nezdravém jídle". Jelikož mám podobný problém, zejména, co se sladkého týče, tak zkusím vyzobat to nejpodstatnější. Myslím, že nemá ani cenu zdůrazňovat, že celá záležitost s jídlem je do značné míry emoční záležitost a půjdeme rovnou k věci.

Emocni jezeni, zdroj: InternetZkuste se zamyslet nad tím, proč někdy nezdravě jíme, i když nemáme hlad?
Pár příkladů, jak nakládáme s jídlem:
  1. Jíme, když jsme ve stresu. Je potřeba nalézt řešení, jak se vypořádat ze stresem bez jídla!
  2. Jíme, když máme depresi. Opět emoční záležitost, kterou je třeba řešit jinak než jídlem.
  3. Jíme, jako odměnu za něco.  Lze třeba tyto odměny nahradit něčím zdravějším?
  4. Jíme, když jsme ve společnosti, tedy záminka se s někým setkat. Jak to jde i bez lukulských hodů? 
  5. Jíme když se nudíme. Tady musím přiznat, že je to můj obrovský problém, když nemám žádný program nebo něco co musím. Jak se vypořádat s tímto nešvarem? 
  6. Jíme, když jsme naštvaní nebo se s někým pohádáme. Jak se uklidníme bez jídla? Zejména pak zmrzliny a čokolády.
  7. Jíme pro potěšení. Jsou určitě zdravější způsoby, jak se potěšit a taky záleží hodně na množství potěšení.
  8. Jíme kvůli lásce. Díky našim maminkám máme jídlo spojeno právě s nimi. Už od malička jsme dostávali jídlo, které nám navozovalo ty správné pocity štěstí a bezpečí - dokonalý substitut mateřské lásky. Jak se můžeme těmto pod kůži zarytým stereotypům vyhnout?
Cajovy ritualPřipravte si v klidu šálek čaje a vychutnejte si jej, ani nebudete potřebovat sladit.

Tipy Lea Babauty doplněné a mé postřehy:
  1. Sportujte. Sport je nejlepší antistresová bariéra, také pomůže na nudu a hněv. Jakmile vám přestane slabá fyzická kondice bránit, začnete mít ze sportu díky endorfinům i potěšení.
  2. Meditace je skvělý způsob jak zvládat emoce, ale také ten nejnáročnější, protože se potřebujete naučit vypnout a odpoutat se starostí všedního dne. K tomuto tématu bych se v souvislosti s jógou rád vrátil v budoucnu.
  3. Čaj. Zkuste si udělat dobrý čaj, nespěchejte a vychutnejte si jej. Často jeden šálek dokáže to, co kyblík zmrzliny nebo tabulka čokolády. Už sama příprava čaje může být pro vás rituálem a způsobem meditace.
  4. Choďte mezi lidi. Lidé kolem vás, vám mohou dát hodně emocí a radosti, kterou potřebujete. Často  je lepší, než být sám doma, si vzít Kindle (knížku) a jít do kavárny si dát třeba čaj. 
  5. Čištění a uklízení. Nepořádek kolem vás je i nepořádek ve vaší hlavě. Užívejte si úklid, a tak si čistěte svou hlavu.
  6. Samota. Někdy pomůže i to, že jste sami, ale pozor offline sami. Dokážete si srovnat věci v hlavě. Zkuste třeba hodinový Zen walk (procházka, kdy vnímáte okolí a sebe). Samozřejmě bez sluchátek, nejlépe v přírodě nebo alespoň parku.

zdroj: BABAUTA, L. Why You Can’t Eat Healthier. ZenHabits, 2012. [online, cit. 28.8. 2012].