Zkuste se zamyslet nad tím, proč někdy nezdravě jíme, i když nemáme hlad?
Pár příkladů, jak nakládáme s jídlem:- Jíme, když jsme ve stresu. Je potřeba nalézt řešení, jak se vypořádat ze stresem bez jídla!
- Jíme, když máme depresi. Opět emoční záležitost, kterou je třeba řešit jinak než jídlem.
- Jíme, jako odměnu za něco. Lze třeba tyto odměny nahradit něčím zdravějším?
- Jíme, když jsme ve společnosti, tedy záminka se s někým setkat. Jak to jde i bez lukulských hodů?
- Jíme když se nudíme. Tady musím přiznat, že je to můj obrovský problém, když nemám žádný program nebo něco co musím. Jak se vypořádat s tímto nešvarem?
- Jíme, když jsme naštvaní nebo se s někým pohádáme. Jak se uklidníme bez jídla? Zejména pak zmrzliny a čokolády.
- Jíme pro potěšení. Jsou určitě zdravější způsoby, jak se potěšit a taky záleží hodně na množství potěšení.
- Jíme kvůli lásce. Díky našim maminkám máme jídlo spojeno právě s nimi. Už od malička jsme dostávali jídlo, které nám navozovalo ty správné pocity štěstí a bezpečí - dokonalý substitut mateřské lásky. Jak se můžeme těmto pod kůži zarytým stereotypům vyhnout?
Připravte si v klidu šálek čaje a vychutnejte si jej, ani nebudete potřebovat sladit.
Tipy Lea Babauty doplněné a mé postřehy:
- Sportujte. Sport je nejlepší antistresová bariéra, také pomůže na nudu a hněv. Jakmile vám přestane slabá fyzická kondice bránit, začnete mít ze sportu díky endorfinům i potěšení.
- Meditace je skvělý způsob jak zvládat emoce, ale také ten nejnáročnější, protože se potřebujete naučit vypnout a odpoutat se starostí všedního dne. K tomuto tématu bych se v souvislosti s jógou rád vrátil v budoucnu.
- Čaj. Zkuste si udělat dobrý čaj, nespěchejte a vychutnejte si jej. Často jeden šálek dokáže to, co kyblík zmrzliny nebo tabulka čokolády. Už sama příprava čaje může být pro vás rituálem a způsobem meditace.
- Choďte mezi lidi. Lidé kolem vás, vám mohou dát hodně emocí a radosti, kterou potřebujete. Často je lepší, než být sám doma, si vzít Kindle (knížku) a jít do kavárny si dát třeba čaj.
- Čištění a uklízení. Nepořádek kolem vás je i nepořádek ve vaší hlavě. Užívejte si úklid, a tak si čistěte svou hlavu.
- Samota. Někdy pomůže i to, že jste sami, ale pozor offline sami. Dokážete si srovnat věci v hlavě. Zkuste třeba hodinový Zen walk (procházka, kdy vnímáte okolí a sebe). Samozřejmě bez sluchátek, nejlépe v přírodě nebo alespoň parku.
zdroj: BABAUTA, L. Why You Can’t Eat Healthier. ZenHabits, 2012. [online, cit. 28.8. 2012].
Žádné komentáře:
Okomentovat