26. března 2012

Podruhé na Hunger Games

Není mnoho filmů, na kterých jsem byl v kině 2x:
  • 1996 Starship Troopers - moje kultovka s šíleným českým dabingem, za "pojízdnou pěchotu" (v orig. mobile infantry) měl někdo dostat kulku do hlavy. Shlédnuto v již zaniklém kině Morava v Brně.
  • 2001 The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring - dokonalost sama v každém záběru. Poprvé jsem to viděl v nepohodlné Scale a podruhé si to vychutnal už v multikině ve Špalíčku.
  • 2012 The Hunger Games - poprvé na půlnoční premiéře v Brně ve Špalíčku a podruhé v Jablku ve Zlíně s širším doprovodem.
Všechny tři filmy mají knižní předlohy, které jsem četl také alespoň 2x. A u všech tří filmu jsem si při opakované projekci všiml mnoha detailu, které mi napoprvé utekly.

Katniss a PeetaKatniss a Peeta v kostýmech před představením splátců v Kapitolu.
Hunger Games jsem si užil i podruhé a nenudil jsem se. Film je na množství informací v záběru neuvěřitelně bohatý, a tak se dá vychutnávat scénický detail, když už se není třeba soustředit tolik na hlavní dějovou linku.

Co mi nejvíce utkvělo v paměti:
  • scéna s představením na kočárech a "girl on fire": nádherně udělané a Jennifer (Katniss) vypadá s plameny za hlavou fantasticky.
  • Cato dá kravatu Peetovi: Peeta poklepává prstem na ruku Cata, ukazuje, kam jej mám Katniss střelit.
  • Mockingjay pin: Kiks, že v jednom záběru má Prim odznáček s "reprodrozdem" nalevo, a pak napravo, jsem ani podruhé nestihl zachytit.


Jak hodnotili film lidé, co jej viděli se mnou

Renata (četla anglicky): Cítila jsem se okradena o nejsilnější momenty z knihy, které se do filmu nedostaly.

Eva (četla anglicky): Celkem dobrý, ale budu to muset vstřebat. Jennifer jako Katniss, byla přesně taková jakou jsem si ji představovala. Peeta a Gale vypadali při čtení v mojí hlavě jinak.

Alena (četla česky): Líbilo se mi to, ale knížka byla lepší. Nevím jaké by to bylo, kdybych knížku nečetla. Nebylo vysvětlené mnoho věcí, jako třeba prč je Hurikán (Gale) v osudí 42, to nemohl pochopit člověk, který to nečetl.

Rostislav (četl česky): Při čtení jsem měl problém, jak si představit tu dobu, v které se děj odehrává. Film mi v tomto hodně pomohl, líbil se mi.

Martina (četla česky):  film super, ten konec mi přišel najednou moc rychlý nebo co.

Petr (nečetl): něco jako Battle Royal.

Filip a Míša (nečetli): Líbilo se nám to oběma moc! Přečíst jsem bohužel nestihl, ale Míša má teď zálusk na přečtení druhého dílu. Díky za doporučení!

Hunger Games - RueKatniss: “I think we have a shadow.”
Peeta: “I think her name’s Rue.”
Líbí se mi shrnutí v Entertainment Weekly:
"Film ukazuje jak, ale kniha vám poví proč".

Jelikož se film o úvodním víkendu zaplatil hned 2x, tak lze čekat na pokračování větší rozpočet a epičtější pojetí.

Žádné komentáře: