22. března 2012

Poprvé na Hunger Games

Katniss - Girl on fire.
Katniss Everdeen - "Girl on fire". Co když se v těch šatech roztočí?
Hodnocení filmu Hunger Games po půlnoční premiéře: 100%. Což pro představu tento rok dostaly ode mě ještě filmy The Descendants a The Help.

Jedno malé mínus, za které nemůže původní film.
Pokud znáte Hunger Games v angličtině, tak vás budou titulky rušit. Splátce, Hurikán, Rúta a Kras je prostě nepovedený překlad a zejména jména měla zůstat původní.
22.3. 2012 06:49 dovětek: netýká se překladu "mockingjay" ~ "reprodrozd", to se naopak povedlo.

Teď již jen vypsat se z nadšení a prvních pocitů po shlédnutí.
Byl jsem nadšen, spokojen i dojat. Brečel jsem? Dvakrát se to prostě vydržet nedalo. A to jsem neuronil ani slzu v kině na Marley & Me, osobně považuji za sportovní výkon.

Je lepší první knížka nebo film?
Často mám problém s filmem, pokud první čtu předlohu a pak až vidím film. Hunger Games a trilogie Pán prstenů jsou výjimky, které prostě fungují samy o sobě. Jsem zvědavý jaká bude reakce mého bratra, který uvidí první film.

Jennifer Lawrance - nová Maryl Streep?
Nedovedu si představit lepší Katniss než je Jennifer. Ona prostě v každé roli exceluje. Ať už je v sociálním dramatu Winter's Bone, nahá v X-Men nebo neodolatelná spolužačka s tajemstvím v Panu Bobrovi. Věřím ji každé slovo. To umí třeba Russle Crowe, pamatujete na ten monolog v aréně filmu Gladiátor?

Autorka knihy je spoluautor scénáře!
Velké diskuze se vedly o tom, jak se povede scénář. Kniha je psaná celá v první osobě, z pohledu Katniss. Film funguje ke knize dokonale. Doplňuje některé tušené drobnosti, třeba proč se v aréně děje to, co se děje. Skvělá je celá dějová linka z Capitolu, která v knize vůbec není.

Capitol, Seneca Crane a president SnowPresident Snow má Senecu rád, tak by si měl mladej dávat pozor.
Styling a kostýmy.
Když jsem viděl první fotky kostýmů pro úvodní představení, tak jsem si nedokázal posoudit efekt, když se zapálí. A ono to vypadalo dobře. Navíc v tomu v tom kostýmu Jennifer vypadá žhavě i zezadu, když nehoří. Kostýmy jsou perfektně zvládnuté a Lenny Kravitz byl geniální tah do castingu.

Peeta, Cinna a Haymitch - mozek celého týmu.Bez týmové práce by to nešlo. Cinna přes vizuální stránku. Peeta přes emoce a výřečnost. Podceňovaný mazaný stratég Haymitch je ten, co stojí v pozadí a tahá za provázky.

Haymitch Abernathy
Tato postava sice v prvním filmu nedostane takový prostor jako v knize, ale i tak na Woodyho Harrelsona nezapomenete. Přesně takto jsem si jej představoval při čtení knihy.

Prostě musíte film vidět a pak rozhodně číst celou trilogii.

btw: U psaní jsem poslouchal soundtrack The Hunger Games - Songs from District 12 and Beyond (Music from the Motion Picture). Hudební dokres závěrečných titulků stojí za zůstání v kině až do konce.

... Dobrou noc a dobré ráno, jsou 4h ráno a jdu se prospat.

Žádné komentáře: