19. ledna 2014

Proč mám rád Hru o trůny

Krátká esej o mé lásce ke Legendě ledu a ohně, kterou mnozí znají jako Hru o trůny.

Hru o trůny jsem začal sledovat v době, kdy byla venku asi druhá epizoda první série. Byla to láska na první pohled. Možná i poslech, úvodní titulky jsou prostě umělecké dílo. Není divu, že má seriál tolik fanoušků a velké množství podcastů, které dílo probírají velmi zevrubně. Nesmí se pak zapomínat, že autor stále žije a chybí dopsat dvě knihy, aby byl příběh zakončen. To je na tomto fenoménu asi nejzajímavější, točili byste středověký fantasy seriál podle knižní série, která je hotová pouze z jedné poloviny?

An Evening with Game of ThronesTým seriálu HBO Game of Thrones zleva: Michelle Fairley (Catelyn Stark), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Kit Harington (Jon Snow), George R.R. Martin (autor knižní předlohy na železném trůnu), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister),  Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister) a tvůrci a producenti seriálu David Benioff and D. B. Weiss.

Asi nejvíce mě při druhém poslechu prvních dvou dílů fascinuje, jak je kniha propracovaně napsaná. Na každé stránce je hromada detailů, které postupně do sebe zapadají. Například když je v King's Landing turnaj na oslavu Eddarda Starka (Ned) jako nového Hand of King, tak jsou jen tak mimochodem zmíněna některá jména, která se zdají v ten okamžik naprosto bezvýznamná. Střelecký turnaj vyhraje nějaký Anguy a hromadné souboje (melee) Thoros of Myr, jež jest znám svým trikem s hořícím mečem. Na první čtení vám tato informace zcela zanikne v rámci děje. Celý turnaj sledujeme z pohledu Sansy Stark. Čtenář tedy dostává pouze informace, které Sansa vidí a slyší a v podobě, jak je vnímá. S Anguy a Thorosem se pak setká Arya mnohem a mnohem později. V seriálu je pak skvělá scéna, když Arya zkříží meč s Thorosem, aniž tuší jak silného protivníka si vybrala. Arya je moje nejoblíbenější postava a rád bych se jí věnoval příště samostatně.

Dostáváme k další silné stránce knihy, jedná se vlastně o detektivní příběh. Ned přijíždí do King's Landing vyšetřovat smrt svého předchůdce a mentora Jona Arryna. Čtenář tak vidí a slyší, to co vidí a slyší on. Podobně pak rozplétá záhady Tyrion Lanister.

Asi nejpatrnější je styl vyprávění, když sledujeme bitvu ve Whispering Woods z pohledu Catelyn Stark. Velmi věrně je to zachyceno i v seriálu. Catelyn vše sleduje zpovzdálí a bezpečí, popisuje jen atmosféru a co slyší, scéna vrcholí příjezdem jejího syna Robba se zajatým Jaimem Lannisterem. Odborně se tomu říká PoW (Point of View - úhel pohledu).

Battle of Whispering Woods by Mathia Arkoniel, 2011Vše co vidíme z bitvy ve Whispering Woods. Catelyn je na kopci v zpovzdálí na koni a po bitvě se setká se svým synem a dovídáme se podrobnosti. Funguje to skvěle. [autor: Mathia Arkoniel, 2011]

Na první čtení je střídání PoW kapitol velmi bolestivé. Čtenář se zanoří do děje a následně je přesunut o tisíce kilometrů daleko a dostane se do kůže Daenerys Targaryen a její dějové linky. Ale po podrobnějším zkoumání má každá kapitola smysl a je uzavřená, není tam žádná jalová vata. Až na na jednu maličkost, a to je posedlost jídlem, která při pohledu na fyziognomii autora má své kouzlo. Tento food fetish je velmi milý a když si je toho čtenář vědom, tak si jej i vychutná.

Pro mnoho lidí je hodně těžké pojmout velké množství jmen a míst, které se v knize objevují. Pokud pak sledují seriál, chce to skutečně investovat pozornost. Pamatuji si na poslech prvního podcastu After Buzz, kde moderátoři měli se jmény zpočátku obrovské problémy, ale postupně se s nimi seznámili a už to nikomu ani nepřišlo, jako něco těžkého.

Hru o trůny miluji, protože při každém čtení, i při každém sledování seriálu objevím něco nového, překvapivého. Taky si jako mnoho čtenářů říkám, kdo je matka Jona Snowa a kdo budou tři dračí jezdci. Mimochodem teorie o původu Jona Snowa je asi nejdiskutovanější mezi fanoušky na internetu a jen na autorovi záleží, jestli zůstane záhadou navždy.

Dovětek 

Inspirace napsat tento příspěvek přišla díky Kenneth Lopezovi a jeho esejím na Cripples, Bastards and Broken Things. Svět Hry o trůny mě naplňuje a často o něm přemýšlím, ale ve svém okolím znám jen málo takových nadšenců/geeků jako jsem já. Píšu to pro sebe a protože to tak cítím. Viděl jsem 2x všechny epizody a četl/poslouchal jsem všechny knihy. Navíc jsem věnoval mnoho hodin různým podcastům. Trochu mi dělá problém český překlad a reinterpretace jmen a názvů, protože jsem vše četl a sledoval v angličtině.

Žádné komentáře: