24. listopadu 2013

Catching Fire, USA, 2013 ... 80%

Catching Fire, USA, 2013: Jennifer Lawrence jako KatnissJenniffer Lawrence jako Katniss Everdeen opět skvěle táhne celý film. A jak jí to sluší, když je celá mokrá.
Příspěvek obsahuje spoilery!
Knihy jsem četl před dvěma lety a druhý díl byl můj nejoblíbenější: nejnapínavější a měl nejvíce zvratů.

Tak a je to tady, uplynulo mnoho vody, jsem zas o něco starší. Změnil se režisér a Jennifer již má na svém kontě Oscara.

Než jsem šel na film, tak jsem si nikterak nepřipomínal minulý díl, ani jsem se nevracel ke knížkám. Viděl jsem všechny trailery, ale vyhýbal jsem se zveřejněným scénám z filmu. Taky jsem si hned předobjednal a v pondělí stáhl soundtrack z iTunes. Soundtrack je opět tématický a písničky jsou jen pod závěrečnými titulky. Nejlepší track je Who we are od Imagine Dragons.

Před filmem jsem byl zvědavý na několik věcí:
  1. Kde film skončí? ... Přesně, jak jsem čekal, extrakcí z arény.
  2. Jak bude vypadat aréna na plátně? ... Vizuálně povedeně, ale působivost je mizerná, je až trapně malinká. 
  3. Co uvidíme z min. ročníků Hunger Games? ... Nic.
  4. Objeví se District 13? ... Ne, jen zmíní.
Titulky jsou opět podle českých překladů, takže Effie je Cetkie a Gale je Hurikán, ale během filmu se to dá skousnout.

Hunger Games - Catching Fire, USA, 2013Katniss a Peeta plakát s turné vítězů ve stylu nejlepší totalitní propagandy.

1. část: Turné
První část filmu je poměrně pomalá, ale nevadí to. Scéna Katniss a prezidenta Snowa byla povedená a zapadla do mé představy, jak jsem ji měl z knihy. Také nové uniformy "mírotvůrců" doznaly značné vizuální vylepšení a zvýšili kontrast mezi chudým Districtem 12 a zhýralým Capitolem. První jiskry revoluce režisér předkládá skvěle a každý malý úsek má své vyvrcholení a pointu. První část je dokonce lepší než aréna.

Všimli jste si, co se stalo, když prezident Snow pil sekt? :)

Hunger Games - Catching Fire, USA, 2013Jena Malone, jako Johanna Mason je naprosto nejvýraznější z už tak skvělého castingu pro Catching Fire. Do poslední chvíle není patrné na čí je straně a co je jejím zájmem.

2. část: Příprava na 75. Hunger Games
Tady začíná film zrychlovat. Snaží se zobrazit podstatné. Kniha je z pohledu Katniss a opět dostáváme mnoho zajímavých pohledů ze zákulisí, ale je jich málo. Úplně jsou vynechány hodnocení soutěžících a práce se sponzory. Ani Peetovo sdělení o tom, že je Katniss těhotná, nemělo na mě žádný emocionální dopad. Toto byl můj nejoblíbenější moment v knize a filmařům se dle mého názoru nepovedl v uspěchané jízdě vypointovat. Vrcholem je tak Katniss ve svatebních šatech a následně s roztaženými křídly jako Mockingjay. Příprava na hry je poměrně povedená. Je vykreslena soudržnost soutěžících. Září Finnick (Sam Claflin) a hlavně Johanna (Jena Malone). Jena dokázala na minimálním prostoru zabrat celé plátno, ať už se svléká ve výtahu nebo štiplavě komentuje dění při přípravě nebo v aréně.

Hunger Games - Catching Fire, USA, 2013Aréna je trapně malá. A všichni umí plavat.

3. část: Arena
V rámci stopáže je mnoho z knihy vynecháno doslova na dřeň. Všichni umí plavat a ani se moc neplave. Uvidíme pouze jeden balíček do arény za celé hry. Veškeré souboje jsou vykastrovány vzhledem k přístupnosti firmu tak, že vlastně není vidět, kdo koho zabil a jak. Zápletka se silovým polem je podána poměrně dobře, jen škoda, že jsme neviděli záznam z Haymitchových Hunger Games. Opice nebyly zas takovou hrozbou, působily spíše jako krocani. Mlha ušla, ale psychologický efekt Jabberjays nemohl divák neznalý předlohy pochopit. Totálně chyběl komentář ke hrám ze studia, tady by se opravdu hodil a mohl aréně hodně pomoci. V aréně se autoři snažili zachytit vše z pohledu Katniss, bez jakéhokoliv vysvětlení.

Co však byl děs? Konec, ten absolutně nefungoval. Už jsem si říkal, skončete to!

Hunger Games - Catching Fire, USA, 2013 - Arena planTik, tak, tik, tak. Aréna je hezká, ale taková malá. Tohle mě mrzelo, tady šlo udělat více.

Film se líbil a dal jsem mu 80%. Ale na efekt, který na mě měl první film, nedosáhl. Mnoho skvělého se do filmu dostalo, a tak bych pocit přirovnal nejlépe jednomu z dílů Harryho Pottera, který jsem viděl krátce pro přečtení předlohy. Nedokázal jsem se ponořit a zapomenout, jen tak klouzal po okraji.

Možná podruhé, když to nebude o půlnoci, poopravím svůj názor.

Ostatní příspěvky o Hunger Games:

Žádné komentáře: