6. července 2012

Aspartam - jak moc je nebezpečný?

Když jsem se poprvé setkal s informací o škodlivostí umělého sladidla aspartamu, zarazila mě jedna věc. (více: Jak zrychlit metabolismus) Tyto informace pochází ze serverů třetí ligy. A když to dává Coca-Cola do své light verze a je to ve všech žvýkačkách, tak snad nemůže být tak závadné.

Tak tedy oč se nám tu jedná: "Jedná se o syntetické sladidlo, které je cca 200x sladší než cukr. Zvýrazňuje aroma. Používá se ve více než 6000 potravinách po celém světě. Látka není stabilní při zahřívání - ztrácí svou sladkost. V těle se rozkládá na 3 látky - fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Zvyšuje chuť k jídlu. Má schopnost zvýrazňovat sladivost dalších syntetických sladidel. [zdroj: emulgatory.cz]"
Molekula aspartamu[zdroj: Spice of Life]
  1. Kyselina asparagová: společně s glutamátem, hlavní excitační neurotransmiter mozku a míchy.
  2. Fenylalanin: aminokyselina mezi jejíž negativní účinky patří úzkost, bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku. Neměl by se podávat osobám s vysokým krevním tlakem, lidem s fenylketonurií a nemocným rakovinou.
  3. Methanol: je nejjednodušší alifatický alkohol. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý.
Jak je z obrázku patrné, rozpad aspartamu v těle (teplota nad 30°C) nám dá dávku methanolu, což jak potvrdí mnoho slepých paličů alkoholu, není to pravé ořechové. Také fakt, že aspartam zvyšuje chuť k jídlu, jde proti jeho použití jako nízkokalorického sladidla.
"Konzumace aspartamu například v sodovkách způsobuje invazi aminokyselin do krevního řečiště, přičemž dochází ke zvýšení jejich hladiny způsobem nemyslitelným v případě přirozených aminokyselin, které vznikají štěpením proteinů potravin. Právě tento rychlý vzestup hladiny aminokyselin může způsobovat potíže. Tvrzení na obalech tohoto sladidla, že je organismus běžně přijímá, je pololež! [zdroj: Dolezite.sk]"
Některé moderní potraviny dokáží tělu způsobyt pěkné šoky a většinu z nich nebylo před 50 lety lidstvo schopné ani vyrobit. Jak je asi tělo zmatené, když dostává chuť cukru, ale bez energie.

Historie aspartamu: [zdroj: emulgatory.cz]
  • 1974 ... Aspartam byl poprvé schválen. Objevily se první zmínky o možném poškozování mozku (zejména se vznikem rakoviny mozku).
  • 1984 ... Zprávy arizonského ministerstva zdravotnictví, že se objem methylalkoholu v Aspartamu při vyšších než obvyklých teplotách zvyšuje nad přípustnou úroveň a stává se toxickým. FDA na to odpověděla, že podobné úrovně methylalkoholu se objevují přirozeně v ovocných džusech a že je tudíž riziko nepodložené.
  • 1992 ... Flying Safety (oficiální magazín amerického vojenského letectva): Účinky aspartamu, i když je přijímán jen ve velmi malých dávkách, mohou v těhotenství postihnout plod. Poruchy v souvislosti s aspartamem se u lidí projevují už i při malých dávkách, obsažených v jediné žvýkačce. Pilot, který pije dietní (lite) limonády, je náchylnější k závratím nebo epileptické aktivitě indukované míháním. Všem takovým pilotům hrozí, že se stanou oběťmi náhlých výpadků paměti, závratí během letu podle přístrojů a postupné ztráty zraku.
  • 1996 ... byl, v rámci studie na krysách, dokázán zvýšený výskyt rakoviny mozku.
  • 2007 ... vydal časopis Critical Reviews of Toxicology přehled cca 500 studiíí, článků, zpráv za posledních 25 let. Výsledkem tohoto shrnutí bylo tvrzení, že v běžných množstvích je konzumace Aspartamu bezpečná. Není důvěryhodný důkaz o tom, že by látka způsobovala zdravotní problémy, byla karcinogenní nebo neurotoxická.
  • 2008 ... studie na univerzitě v Jižní Africe dokázala, že Aspartam může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce, hormonální rovnováhu.
Udělat si vlastní názor je na každém z nás. Platí okřídlené: "všeho z mírou". Zkuste si o aspartamu získat sami informace a rozhodněte, jestli jej omezíte nebo vyřadíte. Pokud s ním budete chtít přestat, nebude to snadné. Aspartam je skutečně všude a když už ne jako primární sladidlo tak jako zvýrazňovač chuti (E951, E953, ...) To že na tom asi něco bude nebo této poplašné zprávy jde i obchodně využít, ukazuje česká Kofola.
Kofola slazená stéviíOd půlky února se v regálech obchodů začne objevovat nová Kofola Bez cukru s přídavkem extraktu z lístků stévie. Pozor na samolepku, v prodeji je stále i ta s aspartamem. [zdroj: E15]
Ukazuje se, že stevie (více na wiki Stevia rebaudiana) může být přírodní alternativou, ale nemá to lehké se prosadit v konkurencí s ostatními levnějšími umělými sladidly. "Nyní však už má stévia 40% podíl na japonském trhu s umělými sladidly. Zde se také používá v nealko nápojích např. Coca Cola. [zdroj: wiki]"


Doplněno 28.6. 2013: "Používaná umělá sladidla jako aspartam, přestože jsou desítky let zkoumané, mají u části potenciálních zákazníků špatnou pověst." [zdroj: iDnes] Tak to je sranda, neopatrné přiznání, že zákázníci nejsou blbí.

Žádné komentáře: