20. června 2022

39. Martincův zákon: Máš na míň

Hon za výkonem, produktivitou, dokonalostí. Když dosáhneme jeden cíl, dáme si další a často daleko ambicióznější. Je to však celé past. Napsat tento příspěvek mě inspiroval podcast: Deep Talks #136 -  Eliška Remešová & Olga Vlachynská – Psychoterapeutky věnující se vztahům.

V podcastu po 50 min probírají klasický scénář: Vyhoření se častěji stává lidem, kteří jsou zapálení, motivovaní, jsou dříči a tam je ten problém. Určitou část života nás to dostane nahoru, tam kde jsme chtěli být. Okolí nás chválí, oceňuje, protože jsme v jejich očích úspěšní, daří se nám, a to nejen v kariéře, ale i ve sportu nebo vztazích. Makáme a jsme sami na sebe pyšní. Až nastane moment, že to, co nás tak vysoko vyneslo, nám samo začne podkopávat nohy, protože nám dojdou síly, je toho už tolik, že překročíme své maximum. Je potřeba si uvědomit, že naše identita neutrpí, že jako člověk neztratíme hodnotu, když zvolníme. To je však velmi těžké. Protože, když si pak chceme odpočinout, tak i odpočinek ženeme na výkon. A ono to nefunguje. Proto je dobré si osvojit nastavení své mysli do režimu: "Máš na míň".

Tento graf nás učí jak nás limituje pracovní čas za týden, můžeme zvyšovat produktivitu v zelené části, ale i ta má svůj limit a co pak? Zdroj: Sherpa Performance Guides.

Tak dlouho rosteme, až už to více nepůjde a někdy dokonce i klesneme a je to v pořádku, protože s vědomím, že máme na míň to celé akceptujeme jako fakt. Najdeme si novou rovnováhu, ale už ne růstu, ale udržitelnosti. Jak někde řekl Jágr: "Každý rok něco uberu a něco přidám. Mohl bych začít dělat ten strečink." V životě tak nastane moment, že budou důležitější věci, které neuděláme, než věci, které uděláme.

Na stejné téma jsem narazil i v knize Čtyři tisíce týdnů od Burkemana, který redefinuje přístup k produktivitě. Autor také hltal GTD a snažil se o Inbox Zero, ale objevil, že produktivitu nelze zvyšovat do nekonečna - nazval to pastí efektivity. Burkeman popisuje situaci, kdy když zrychlil vyřizování e-mailů, tak jich o to více dostal a místo toho, aby jich ubývalo, tak jich přibývalo. Když byl v práci nejlepší a nejrychlejší, tak přednostně dostával více těžších úkolů než je kolegové, protože on to na rozdíl od nich zvládnul. Nemůžeme čekat, že budeme stoupat do nekonečna jednou ten zlom přijde.

Už jste se někdy zamysleli, proč existuje pojem "krize středního věku"?

Zkuste se podívat na Burkmanovo TEDx Talks video How to stop fighting against time.

Žádné komentáře: